Erişilebilirlik

‘Çavuşoğlu Sustukça Türkiye’nin İtibarı Sarsılıyor’ 


‘Çavuşoğlu Sustukça Türkiye’nin İtibarı Sarsılıyor’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:21 0:00

‘Çavuşoğlu Sustukça Türkiye’nin İtibarı Sarsılıyor’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi sırasında Ukrayna – Avrupa Birliği ilişkilerinde lobicilik karşılığında haksız kazanç sağladığı iddiasıyla ilgili olarak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bugün TBMM’de bir basın açıklaması yaptı.

Özel açıklamasında, “Bunu kişisel itibarı açısından sıkıntılı görmüyor olabilir. Esas sıkıntı Türkiye’nin dünyada, uluslararası ilişkilerdeki itibarı açısından aldığı yaradır. Bu yük her geçen saat, her geçen gün hem Çavuşoğlu hem ülke için taşınamayacak noktaya gelmektedir. Çok mu zordur bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemek?” dedi.

Özgür Özel, ana muhalefet partisi CHP adına Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na seslenerek iddialarla ilgili açıklama yapma çağrısında bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özel, TBMM’de yaptığı basın açıklamasında, Çavuşoğlu’nun dört gün önce uluslararası gündeme taşınmış olan lobicilik faaliyetlerinden kişisel çıkar sağladığıyla ilgili iddialara halen yanıt vermeyerek Türkiye’nin itibarını zedelediğini söyledi.

Çavuşoğlu’nun Ukrayna ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini etkilemek üzere lobi yaptığı iddiası bulunduğunu anlatan Özel, bunun ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanya direktörü Paul Manafort’un Çavuşoğlu’nun aralarında bulunduğu bazı siyasetçilere Ukrayna’yla ilgili lobicilik karşılığında ödeme yaptığı iddiasıyla gündeme taşındığını hatırlattı.

Özel, “Ukrayna’da bir ara dönem yaşanırken, insan hakları ihlalleri varken, AB’ye yakın çizgideki dönemin muhalefet lideri içeriye atılmışken, Ukrayna ile AB arasında bütün ilişkilerin bozulduğu bir süreçte Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’ydu. AB’nin kararlarını etkileyecek raporlar yazılacaktı. O dönemde Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna yanlısı açıklama yapması kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştı. Şu anda başka bir suçtan dolayı tutuklu Paul Manafort, 2 milyon Euro kadar lobicilik faaliyeti için para dağıtıldığını ifade etmişti” diye anlattı.

Bunun dışında Çavuşoğlu’yla ilgili ek ödeme aldığı iddiası bulunduğunu da kaydeden Özel, “Bir başka mail ortalıkta dolaşılıyor. Mevlüt Çavuşoğlu’nun 2 milyon Euro’nun dışında 130 bin Euro ek ödeme aldığı iddia ediliyor” ifadesini kullandı.

Bu aşamada tüm bunları iddia olarak değerlendirdiklerini ancak Çavuşoğlu’ndan bunlara yanıt vermesini beklediklerini işaret eden Özel, “Mevlüt Çavuşoğlu ‘Bu, Türkiye’de gündeme gelmez, medyanın pek azı bu konuda yazabilir, bu az duyulur, ben buna hiçbir cevap vermeyerek kulağımın üzerine yatayım’ diye düşünüyor olabilir. Ama bir gerçek var: iddianın üzerinden geçen zaman, iddiayı kuvvetlendirir” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok mu zordur bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemek? ‘Ben böyle bir ödeme almadım, ispatlandığı takdirde gereğini yaparım’ demek çok mu zor? Dört gün geçti Mevlüt Çavuşoğlu konuşmuyor. O konuşmadıkça Türkiye açısından da taşınması zor yük haline geliyor. Çavuşoğlu’nu açıklama yapmaya, kendisini takip eden sayın basın emekçilerini de mesleklerinin gereği olarak bu soruyu sormaya davet ediyoruz. Bu soru bir kamu görevidir. Kamuoyunun aydınlanma hakkına ilişkin bir sorudur. Bu sorunun yanıtlanması Türkiye’nin itibarı için son derece önemlidir” diye konuştu.

Geçtiğimiz Salı günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Çavuşoğlu’yla ilgili iddialara yanıt beklendiğini belirterek, lobicilik faaliyetleri iddiasını ahlaki ve etik bulmadığı yolunda eleştirmişti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG