Erişilebilirlik

California’daki Yangınlarla Kutuplardaki Buzullar Arasında Bağlantı Var mı?


California’daki Yangınlarla Kutuplardaki Buzullar Arasında Bağlantı Var mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı, Kutup bölgesindeki buzların erimesiyle California’da son yıllarda yangınlara sebep olan kuraklık arasında bir bağlantı olabileceğine dair bir rapor hazırladı. Bu bulgu, tam da Güney California’da çok sayıda şiddetli yangının yayıldığı sırada ortaya çıktı. Amerika’nın Sesi, buzullardaki erimenin ve iklim değişikliğinin diğer küresel etkileri üzerine çalışan bilimadamlarıyla konuştu.

Bilimadamlarına göre California’daki yangınlarla kutuplardaki buzullar arasında bir bağlantı olabilir.

NASA Laboratuvarı'ndan Josh Willis, “Kuzey Buz Denizi’ndeki buzlar yok oluyor. Grönland’den kaybolan bu buzullar gezegenin her yerinde iklim koşullarının yeniden şekillenmesine neden oluyor,” diyor.

Kutuplarda büyük ölçekli ısınma yaşanıyor ve deniz buzullarının sayısı her geçen gün azalıyor.

Gelecek 20 yılda deniz buzullarının durumunu inceleyen yeni bir simülasyon, kış aylarında hava kitlelerini Alaska’ya ve Kanada’ya iten bir basınç alanının oluştuğunu ve bunun da California’yı etkilediğini gösteriyor.

Livermore Ulusal Laboratuvarı'ndan Ivana Cvijanovic, “California’da oldukça ciddi biçimde kuraklaşma gördük. 20 yıllık dönemde sadece deniz buzullarından kaynaklı, yağışlarda yüzde 10-15’lik azalma gördük,” şeklinde konuşuyor.

Buza ve daha spesifik olarak buzullara bakmak son zamanlarda Josh Willis’in işi.

Josh Willis, okyanusların buzulları ne kadar yuttuğunu görmek için Grönland’e yaptığı son seyahatinde küresel etkileri olan gelişmeler tespit etti: “Grönland kıyılarında ılık sular yaygın ve bu buzullar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Gerçekten bilmediğimiz şey Grönland’in buzullarının ne kadar hızlı eriyeceği. Eğer bin ya da 2 bin yıl sürerse o zaman uyum sağlayabiliriz ancak bu birkaç yüzyılda olacaksa o zaman şimdiden dünya genelinde bazı kentleri boşaltmaya başlamamız gerekir.”

Willis’in ve diğer bilimadamlarının öngörebildiği, Amerika’nın güney batısı gibi bölgelerin ikilmi.

Willis, “Güneybatıda uzun vadede, 21’inci yüzyılın ikinci yarısında muhtemelen daha kuru koşullar göreceğiz. Bu da su kaynakları, yangınlar ve kuraklıkla birlikte gelen diğer sorunlarla mücadele edeceğimiz anlamına geliyor,” diyor.

Kuraklık koşulları ve artan nüfus daha çok yangın ve yıkım anlamına geliyor.

NASA yangın uzmanı Natasha Stavros, “Şu an Güney California’dayız ve şunu gördük ki bu yangınların büyük kısmı insanların olduğu yerlerde insanlar yüzünden çıkıyor,” diyor.

Yangın uzmanı Natasha Stavros, hava koşularındaki değişim sürdükçe daha fazla çevresel değişim bekliyor: “İklim değişikliği yaşandıkça, etraf daha sıcak ve kuru hale geldikçe yangın bir silgi gibi hareket ediyor. Araziyi siliyor ve yeni ekosistemlerin oluşmasına imkan tanıyor, çünkü bu yeni ekosistemler orada zaten var olanla yarışmak zorunda değil.”

Değişimin beklendiği tek yer Amerika’nın Güneybatısı değil.

Josh Willis, “Atmosfer, ısındıkça suyu bir yerden alıp diğerine taşımak için daha iyi bir araç görevi görüyor. Bu da kurak yerlerin daha kuru, ıslak yerlerin ise daha ıslak hale geleceği anlamına geliyor. Bu, aynı zamanda daha şiddetli yağışların daha olası hale geleceği anlamına da geliyor,” diyor.

Willis’in tahminlerine göre dünya gelecekte daha büyük seller ve kuraklıklar görecek. Ancak bunların görüldüğü yerler zaman içinde değişebilir.

XS
SM
MD
LG