Erişilebilirlik

'Bütün İhtimaller Değerlendiriliyor'


Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bugün Türkiye saatiyle 15:00 sularında meydana gelen patlamada 3’ü Türk, 9’u Suriyeli 12 kişi hayatını kaybetti. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin soruları yanıtlarken bu bilgileri veren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 13'ü ağır olmak üzere 28 kişinin de yaralandığını belirtti.

Arınç: Suriye plakalı araçta bomba olup olmadığı yarın netleşecek

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamanın Suriye plakalı panelvan minibüste meydana geldiğini ancak patlayıcının cinsinin henüz tespit edilemediğini söyleyen Bülent Arınç, “İntihar saldırısı mıydı?” şeklindeki soruya, “Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Patlamanın siyasi boyutu var mı, bireysel mi bunu istihbarat ve ilgili kurumların özenli çalışması sonucu göreceğiz. Patlayıcı var mı yok mu o da yarın ortaya çıkacak,” dedi.
Arınç, yaralı sayısını 28 olarak açıkladı. Ancak da Suriye’deki hastanelere kaldırılan yaralıların bu rakama dahil olmadığı ifade ediliyor.

Gazeteci Nevzat Çiçek: Bazı yaralılar Suriye’ye götürüldü

Patlama sırasında Suriye’de Cilvegözü sınır Kapısı’na yakın bir yerde bulunan gazeteci Nevzat Çiçek, olaydan 15 dakika sonra ulaştığı bölgedeki manzarayı şöyle anlatıyor: “Bölgeye vardığımızda sanki yukarıdan bomba atılmış gibiydi. 8-10 araç ters dönmüştü. Ancak sonra ortaya çıktı ki bir araç infilak etmiş. Burası çok yoğun insan ve araç trafiğinin yaşandığı bir yer. Tır kuyruğu kilomtrelerce uzunlukta. İnsanlar panik havası içinde. Öğrendiğimiz kadarıyla bazı yaralılar Suriye’deki hastanelere götürülmüş. Oradan rakamlar gelince rakamlar yükselebilir.”

Ayakta tedavi olduğu Reyhanlı Devlet Hastanesi’nde Anadolu Ajansı’na konuşan Yusuf Yalçınkaya, akrabalarını uğurlamak için sınır kapısında bekledikleri sırada patlama meydana geldiğini söyledi. Yalçınkaya, ''Akrabalarımızı geçirmek için sınır kapısında beklediğimiz sırada bir araçta aniden patlama oldu. Büyük bir gürültü duyduk. Patlamanın ardından olay yerinde çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu gördüm, bir anda ne olduğunu anlayamadık,'' dedi.

3 bakan olay yerine gitti

Patlama sırasında Bakanlar Kurulu toplantısı sürüyordu. Toplantıya verilen ara sırasında İçişleri Bakanı Muammer Güler’den patlamayla ilgili ilk bilgileri alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, istihbarat ve emniyet birimleri aracılığıyla süreci takip ediyor. Hükümetin üç üyesi, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı’da incelemeleri yakından takip etmek için Hatay’a gitti.

CHP milletvekili: Sorumluluk Suriyeli muhaliflerde

Patlamanın ardından Cilvegözü Sınır Kapısı’na giden CHP Hatay milletvekili Hasan Akgöl, kendisine gelen bilgilere göre ölü sayısının 13’e ulaştığını söyledi. Akgöl, bu saldırıdan Suriye devletinin sorumlu tutulamacağını belirtti.

Akgöl, “Patlamadan hemen sonra Suriye devletinin havan saldırısı olduğu söylendi. Ama ben orada herhangi bir çukur görmedim, havan topu atılsa mutlaka olurdu. Sonra tüp patladı dendi ama etrafta tüp de yoktu. Bu bir bombalı saldırı, araç Suriye’den giriş yapmış. O bölgede kontrol muhaliflerde. Peki o zaman bu araç muhaliflerin olduğu bölgeden nasıl girdi? Bence bu bir intihar saldırısıdır ve sorumluluk Suriyeli muhaliflerde, ” dedi.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda giriş çıkışları yasakladı. Türkiye tarafından Cilvegüzü’ne 5 kilometre kala önlem alan güvenlik güçleri, araç ve yaya giriş çıkışlarına izin vermiyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG