Erişilebilirlik

Brexit Kararı Sonrasında Borsalar Düştü


İngiltere’deki referandumdan çıkan Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı sonrası, Avrupa piyasaları güne düşüşlerle başladı.

İngiltere, Fransa ve Almanya borsalarında yüzde 7 ile 10 arasında değişen kayıplar yaşandı. Amerika piyasaları da güne 500 puan düşüşle başladı.

İngiltere Merkez Bankası, mali istikrarı korumak adına gerekli adımları atacaklarını belirtti. Banka yetkilileri, ayrıca, ülke içindeki kurumlar ve yurtdışı bankalarla beraber çalışıp bir acil durum planı geliştireceklerini de ekledi.

Referandum sonrası, İngiliz Sterlini son 31 yılın en düşük seviyelerini gördü ve Asya piyasalarında Sterlin-Dolar paritesi 1,5 dolardan 1,34 dolar seviyesine indi.

Yatırımcıların tedirginlikleri diğer para birimlerini de etkiledi. Amerikan Doları, Yen karşısında yüzde 4 oranında değer kaybederken, Euro’nun da değeri Dolar karşısında yüzde 3 oranında düştü.

Tokyo Nikkei 225 borsası günü yüzde 8 oranında düşüşle kapatırken, Hong Kong Hang Seng borsasında yüzde 4 oranında düşüş yaşandı. Avustralya Sidney ASX 200’de de yüzde 3 oranında kayıp var.

Öte yandan altın fiyatları yüzde 5 oranında artarken, petrol fiyatları yüzde 5 oranında düştü.

Mali piyasalar aslında bu gün için hazırlıklıydı. Seçim öncesi, olası ayrılık kararı için yapılan tahminler, Sterlin’in yüzde 15 oranında değer kaybedeceğini ve küresel piyasalarda düşüşler yaşanacağını öngörmüştü.

İktisadi Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı, IMF ve pek çok ekonomist, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının, önemli mali etkileri olacağı konusunda uyarılarda bulunmuştu.

IMF Başkanı Christina Lagarde, referandum sonrası, İngiltere ve Avrupa’yı, sorunsuz bir geçiş için beraber çalışmaya çağırdı. Lagarde, IMF’nin, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının borçlanma taahhütlerine bağlı kalma kararlarını desteklediklerini de söyledi.

Yatırımcıların kriz zamanları genel olarak borçlanma işlemlerine ara vermesinin, ekonomileri yavaşlatabiliyor ya da bu krizleri büyütebiliyor. Bu yüzden de İngiltere Merkez Bankası, likidite sorunu olmaması için, 342 milyar dolarlık bir fon ayırdığını belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG