Erişilebilirlik

Brexit Anlaşması Parlamentoda Üçüncü Kez Reddedildi


İngiltere Başbakanı Theresa May

Başbakan Theresa May'in Brexit anlaşmasi İngiliz parlamentosu tarafından üçüncü kez reddedildi. Bu durumda İngiltere'nin AB'den ayrılması konusunda yaşanan kaos hala devam ediyor.

Parlamentodaki özel oturumda May’in 585 sayfalık anlaşması 286’ya 344 oyla redddedildi.

Anlaşmanın reddedilmesi İngiltere’nin AB'den nasıl ve, ne zaman çıkacağını belirsiz hale getirirken ülkenin AB'den çıkmaması da hala seçeneklerin arasında sayılıyor.

Anlaşmanın parlamentoda reddedilmesinden dakikalar sonra Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk AB liderlerinin 10 Nisan’da bir araya gelerek Brexit konusunda yapacaklarını bildirdi.

May, üçüncü bozgunun ardından yaptığı açıklamada “Korkarım bu mecliste bu surecin sınırına yaklaşmaya başladık. Meclis’in kararının ciddi sonuçları olacak” diye konuştu.

May, bu durumda İngilterenin hukuki olarak birlikten 12 Nisan’da ayrılması gerekebileceğini kaydetti. Anlaşma geçseydi İngiltere’nin AB’den ayrılık tarihi 22 Mayıs olacaktı.

Bu durumda İngiltere'nin AB'ye 12 Nisan'a kadar anlaşmasız ayrılık, Brexit’in iptali ya da yeni radikal bir yol önerisi gibi Brexit’le ilgili kararını bildirmesi gerekiyor. Buna göre AB İngiltere'ye yeni yol haritası konusunda ne kadar zaman tanıyacağına karar verecek.

AB'nin ikna olmaması halinde Londra 12 Nisan'da AB'den anlaşmasız olarak ayrılabilir.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG