Erişilebilirlik

BM: 'Suriye’de Savaş Suçu İşleniyor'


Birleşmiş Milletler, Suriye’de yüz binlerce kişinin yaşamını yitirdiği, milyonlarca kişinin yerinden edildiği kanlı savaşı sona erdirmek arabulucu rolünü sürdürmeye çalışıyor.

BM bir taraftan da Suriye’de sivillere insani yardım ulaştırmak için büyük bir çaba harcıyor. Barış görüşmelerinden şu ana kadar sonuç çıkmaması, bölgede yaşanan sivil kayıplar ve insani yardımın ulaştırmakta çekilen sıkıntılar örgütün çalışmalarını olumsuz bir yönde etkiliyor.

BM’nin İnsani Yardımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O'Brien, Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye yapılan insani yardım konusunda verdiği brifingde, Suriye’de yaşanan çaresizliği anlattı. Suriye’de insani yardım çalışmalarının engellendiğini bunu yapanlarında savaş suçu işlediklerini öne sürdü.

O’Brien, Suriye’ye yardım için zamanın kalmadığını belirterek Güvenlik Konseyi’ne acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

Kasıtlı olarak insani yardım konvoylarına saldırıp savaş suçu işliyorlar’

BM Genel Sekreter Yardımcısı O’Brien, Suriye’de çaresiz insanlara insani yardım götüren yardım konvoylarına, yardım görevlilerine ve hayat kurtarmak için orada olan yardım ekiplerine düzenlenen saldırıların kabul edilemez olduğunu belirterek, “İnsani yardım çalışanlarına karşı kasıtlı olarak saldırı düzenleyenler savaş suçu işliyorlar. Suriye’ye insani yardımın şimdi tam zamanı. Herhangi bir gecikme, daha fazla ölüm anlamına gelecektir. Elimizi çabuk tutmalıyız, zaman geçiyor” dedi. O'Brien, Suriye'deki insani yardım çalışmalarının son derece zor olduğunu bunun dışında bazı bürokratik kısıtlamalar nedeniyle yardım konvoyların durdurulduğunu belirtti.

‘Yardım kamyonlarının sürücüleri keskin nişancıların hedefinde’

O’Brien, Güvenlik Konseyi’ne hitabında sözlerini şöyle sürdürdü: “Sık sık yardım konvoylarının geçmesi için bürokratları ikna etmek zorunda kalıyoruz. Bu durumlara yardım operasyonlarımızı inanılmaz derecede zor ve karmaşık bir hale dönüştürüyor. İnsani yardım taşıyan kamyon şoförleri keskin nişancıların baş hedefi oldukları için gece araçlarını kullanmak istemiyorlar. Kamyon sürücüleri öldürülüyor, yaralanıyor. Sorumlu kişiler için hesap ver çağrısında bulundum. İnsani yardım çalışanlarını kasıtlı olarak yönlendirenler savaş suçları işlemektedir" diye konuştu.

‘Yarım milyon kişi kuşatılmış bölgelerde hapis’

Suriye genelinde IŞİD tarafından kuşatılmış 11 ayrı bölgede yarım milyondan fazla insan hapsolduğunu kaydeden O’Brien, “Suriye içerisinde kuşatılmış bölge sayısı azalmış olsa da halen bu bölgelerde yaşayan yaklaşık yarım milyon kişi sıkışmış, yardıma muhtaç ve umutsuz bir halde yaşıyor. Bu, bölgedeki IŞİD’e karşı düzenlenen operasyonlar nedeniyle kuzeydoğu Suriye'de artan ihtiyaçlarla özellikle önem taşıyor“ dedi.

Önümüzdeki hafta Kazakistan’ın başkente Astana’da yapılacak toplantıyı sabırsızlıkla beklediğini ifade eden O’Brien, “Tepki vermeyi sabırsızlıkla bekliyorum“ dedi. Güvenlik Konseyi’ni de Suriye’de sivilleri korumak için harekete geçmeye davet etti.

Son altı ayda 15 doktor ve hemşire yaşamını kaybetti

Suriye bölgesine yardımdan sorumlu Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Kevin Kennedy de, düzenlediği basın toplantısında savaşın acı tablosunu anlattı. Bombardımanlar sırasında hastane ve sağlık hizmeti verilen binalarında vurulduğunu belirten Kennedy, sadece bu yılın ilk altı ayında Suriye’de on beş doktor ve hemşirenin öldüğü yüzlercesinin de yaralandığını söyledi. Suriye’deki çatışmanın belki de en ürkütücü olan tarafının hastanelerin ve sağlık binalarının bombalanması olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG