Erişilebilirlik

BM Dünya Mutluluk Raporu Açıklandı


Birleşmiş Milletler 2017 yılı Dünya Mutluluk Raporu açıklandı. Dünyadaki en mutlu ülke Norveç olarak duyuruldu. Rapora göre dünyanın en mutlu insanları Norveç’te yaşıyor. Norveç’i Danimarka ve İzlanda takip ediyor.

Türkiye 2016 yılı raporunda 78. sırada yer aldığı raporda bu yıl 9 sıra birden yükselerek 69. sıraya yerleşti.

Rapora göre düşen petrol fiyatlarına ve bu sebeple azalan ülke gelirine rağmen Norveç listenin birinci sırasında yer aldı. Raporun yayınlanmaya başladığı 2012’den bu yana 5 yıldır Kuzey Avrupa ülkeleri üst sıralarda yer almaya devam ediyorlar.

Amerika ise mutluluk sıralamasında düşüşte. Amerika’da kişi başına düşen gelir artmasına rağmen Amerikalılar mutsuz olduklarını söylüyorlar, bu Amerika’yı listede bir sıra daha gerileterek 14. sıraya düşürdü. Diğer bazı araştırma sonuçları da Amerikan vatandaşları arasındaki mutluluk oranının son 10 yılda yüzde 5 azaldığına işaret ediyor.

Rapor hazırlanırken ülkelerdeki sağlıklı yaşam konusundaki toplumsal beklentiler, özgürlükler, kişi başına düşen gelir ve yolsuzluk endeksi gibi başlıklar değerlendiriliyor. BM Dünya Mutluluk Raporu araştırma şirketi Gallup’un raporları ve araştırmaları doğrultusunda hazırlanıyor. Şirket rapora dahil olan her ülkeden bin kişi ile anketler yaparak sonuçları derliyor.

Rapora göre 155 ülke arasında en mutsuz insanların olduğu ülke Orta Afrika Cumhuriyeti. İç savaşın devam ettiği ve milyonlarca insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı Suriye de raporda 152. sırada yer alıyor. Ankete katılanların 10 üzerinden değerlendirme yaptıkları araştırmada birinci sıradaki Norveç’in ortalama puanı 7,54, en mutsuz ülke Orta Afrika Cumhuriyeti’nin puanı ise 2,69 olarak görülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG