Erişilebilirlik

BM İnsan Hakları Komiseri Türkiye Endişelerini Yineledi


Merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün “Çalkantılı Dünyada İnsan Hakları” konulu paneline katılan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güneydoğudaki operasyonları ile ilgili uyarılarını yineledi.

“Diyarbakır, Cizre ve Silopi’deki durumla ilgili hepimiz çok endişeliyiz. Nusaybin’deki durumu da endişeyle takip ediyoruz” diyen İnsan Hakları Komiseri, Birleşmiş Milletler’in bölgede herhangi bir varlığı olmadığını vurguladı. El Hüseyin, bazı çalışma gruplarının bir ay önce Diyarbakır’a girebildiğini ama bunun yeterli olmadığını söyledi.

BM İnsan Hakları Komiseri Türkiye Endişelerini Yineledi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Zeyd Raad El Hüseyin, Türk hükümetinden aldığı davetin bireysel olduğunu, bunun bir BM heyetinin kabul edileceği anlamına gelmediğini de açıkladı. BM yetkilisi, “Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ‘İstediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz’ derken, daha önce bana yapılan bir davetten bahsediyordu. Bu bağlamda yeni bir mektup gönderdim ama henüz yanıt almış değilim,” dedi.

“Türkler’e söyledim, saklayacak bir şeyleri yoksa, girmemize izin vermeliler” diye konuşan İnsan Hakları Komiseri, BM’nin çatışma bölgelerinde çalışmalar yaptığını, risklerin ve tehlikelerin farkında olduklarını da söyledi.

El Hüseyin, 10 Mayıs’taki açıklamasında da Türkiye’ye, güvenlik güçlerinin işlediği öne sürülen insan hakları ihlallerinin incelenmesi için bağımsız denetçilere izin vermesi çağrısında bulunmuştu. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville de, ilk fırsatta bir heyet göndermeye hazır olduklarını ve Türk yetkililerden resmi onay beklediklerini söylemişti.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Dilge Timoçin Amerika'nın Sesi'ne katılmadan önce Al Jazeera, Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşları için çalıştı.  Al Jazeera Türk'ün kuruluş aşamasında yer aldı. Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı; Lübnan'dan, Suriye sınırından ve Katar'dan haber geçti. 

XS
SM
MD
LG