Erişilebilirlik

BM: ‘İdlib’e Askeri Operasyonun Sonuçları Felaket Olur’


Esat güçlerinin İdlib’e yönelik askeri operasyon başlatma ihtimali dünyayı kaygılandırdı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında da ele alınan İdlib’e olası askeri harekatın sonuçlarının korkunç olabileceği ifade edildi.

Birleşmiş Milletler brifinginde İdlib'le ilgili bir açıklama yapan sözcü Stephane Dujarric BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bölgede düzenlenebilecek bir askeri harekatın çok büyük bir insani felaketle sonuçlanabileceği endişesi taşıdığını söyledi.

BM: ‘İdlib’e Askeri Operasyonun Sonuçları Felaket Olur’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

Sözcü Dujarric, Suriye hükümetine sivillerin can güvenliğini koruma çağrısında bulundu. BM Sözcüsü Genel Sekreter Guterres’in, arabulucu konumunda olan Türkiye, İran ve Rusya’ya, İdlib’de vahşeti sona erdirme ve kan dökülmeden barışçıl bir çözüm bulma çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Sözcü Dujarric, İdlib’deki son durumla ilgili olarak Genel Sekreter’in ayrıca tüm taraflara sivilleri koruma, sivillerin hareket özgürlüğüne izin verilmesi ayrıca sivil alt yapıya yönelik eğitim tesisleri dahil olmak üzere korunması gerektiğine işaret ettiğini belirtti.

Bölgede iki milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç

Sözcü Dujarric şöyle devam etti, “Genel Sekreter tüm taraflara uluslararası insan hakları hukuku çerçevesinde kalıp sivilleri korumak için gerekli tüm tedbirleri alma çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), bugün Suriye'nin Idlib'deki durum ve bölgedeki daha fazla askeri gerilimin felaketle sonuçlanabileceğine işaret etti. Olası harekatın getirebileceği insani sonuçları hakkındaki kaygısını bir kez daha dile getirdi. Bölgede 2,1 milyon insanın insani yardıma ihtiyacı olduğunu vurguladı” dedi.

Sözcü Dujarric, gazetecilerin İdlib konusundaki çeşitli sorularına da yanıt verdi. Suriye’nin bölgede olası kimyasal silah kullanması ihtimali konusundaki bir soruyu da Sözcü Dujarric, “Genel Sekreter Guterres kimyasal silah kullanımının kesinlikle kabul edilemez düşüncesinde” diye yanıtladı.

Göç dalgasından endişe ediliyor

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Başkanı John Ging’de Suriye’nin İdlib bölgesinde olası bir askeri harekatın daha önce hiç görülmemiş bir insani felakete yol açarak, “olağanüstü bir durum” yaratacağını belirtti.

Bölgedeki olası bir askeri harekat sonrasında yeni bir göç dalgası olabileceğini işaret etti. Bölgede bulunan Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi yetkilileri İdlib ilinden en az 800 bin sivilin göç edebileceğini vurguladı.

Rusya: “Suriye’nin kimyasal silah kullanmaya ihtiyacı yok”

İsveç'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Güvenlik Konseyi üyesi İsveç’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Carl Skau, İdlib'e yapılacak bir askeri operasyonun “çok büyük bir insani felakete yol açabileceğinden endişe duyuyoruz” dedi.

Rusya ise Şam yönetimine verdiği desteği sürdürdü. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, iddiaların aksine Suriye’nin elinde kimyasal silah bulunmadığını belirterek, “Suriye’nin kimyasal silah kullanmaya hiç bir şekilde ihtiyacı yok” dedi.

XS
SM
MD
LG