Erişilebilirlik

BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’yi Uyardı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin dün Japonya’nın üzerinden geçen balistik füze denemesini ve 25 Ağustos’ta gerçekleştirdiği benzeri girişimleri güçlü bir şekilde kınadığını açıkladı. Güvenlik Konseyi ayrıca Kuzey Kore’den balistik füze denemelerini derhal sonlandırmasını istedi.

Güvenlik Konseyi’nin açıklanan karar metninde, Kuzey Kore’nin bu girişimlerinin sadece bölge için değil, Birleşmiş Milletler'e üye tüm ülkeler için de bir tehdit oluşturduğu ifade edildi. Kuzey Kore’nin, Japonya üzerinde gerçekleştirdiği son füze denemesinin barış ve istikrarı kasıtlı olarak zayıflattığı, son denemenin dünya çapında, ciddi güvenlik endişesi yarattığı vurgulandı.

Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’yi Birleşmiş Milletler kararlarına uymaya davet edip yükümlülükleri uyma çağrısında bulundu. Ayrıca elindeki tüm nükleer silahları ve mevcut nükleer programlarını eksiksiz ve bir daha geri dönmeyecek bir şekilde bırakmasını istedi. Nükleer füze denemelerden vazgeçmesi ve başka provokasyonu yapmama çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi Japonya, ABD ve Güney Kore’nin talebiyle, dün olağanüstü toplanma kararı almıştı.

XS
SM
MD
LG