Erişilebilirlik

BM Genel Sekreteri Guterres: ‘Suriye’de Savaşı Bitirin’


Suriye Barış Görüşmelerinin dördüncüsü Perşembe günü Cenevre’de başladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guatarres, New York’tan taraflara Suriye’de savaşı bitirmeleri çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutarres, Cenevre’de Birleşmiş Milletler himayesinde yaklaşık on ay sonra yeniden başlayan yeni görüşmelere katılan tarafların aynı odada bir araya gelebildiği, böylelikle isterlerse savaşı bitirebileceklerine işaret etti.

Gutarres ayrıca Suriye’de altı yıldır süren kanlı savaşı sona erdirmek için Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın yaptığı çalışmaları da takdir ettiğini belirtti. Genel Sekreter Gutarres, Suriye’de altı yıldır dökülen kanın durdurulması için taraflardan tüm iyi niyetleriyle Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Mistura’ya yardımcı olmasını istedi. Taraflara, “Özel temsilci Mistura’nın işini kolaylaştırın’ dedi.

‘Suriyeliler barış için çabalarını iki katına çıkartmalı’

Genel Sekreter Gutarres, ayrıca Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisinin barış sürecini kolaylaştırmak için Cenevre’de yapılacak barış görüşmeleriyle ilgili davetini kabul eden Suriyelilerin çözüm için de iyi niyetle hareket ettirmeleri çağrısında bulundu.

Suriye’de barış için mutlak bir siyasi çözüm olması gerektiğini belirten Gutarres, “İyi niyet dışında ve Suriyelilerin barışı sağlamak için çabalarını iki kat daha arttırmalarının dışında barış için her hangi bir ilerleme kaydedilemeyeceğini ifade etti.

Gutarres, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri ve Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG)'nin barışı sağlamak için çabalarını da takdir ettiğini belirtti. Suriye’de barışın sağlanması için BM liderliğinde başlatılan siyasi süreçte uluslararası birliğin öneminin altını çizdi.

Mistura kapsamlı bir raporla New York’a dönecek

Birleşmiş Milletleri temsilen Cenevre’deki barış görüşmelerine katılan Mistura, taraflarla çok sayıda görüşme gerçekleştirecek. Birleşmiş Milletler kaynakları özel temsilcinin Cenevre görüşmeleriyle ilgili önce genel sekretere sonra da BM Güvenlik Konseyi’ne kapsamlı bir rapor sunacağını belirttiler.

Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Mistura ise Cenevre’de yeniden başlayan barış görüşmelerinin ilk gününde, “Çözüm için elimizde fırsat var. Hemen bir mucize beklemiyorum. Tansiyon bu kadar yüksekken işimiz zor.” dedi.

Suriyelilere, “Bu korkunç savaşa son vermek için fırsatınız ve sorumluluğunuz var. Çaresiz olan Suriye halkı sadece bu savaşın bitmesini istiyor" dedi.

Özel Temsilci Mistura, Cenevre görüşmelerinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, Suriye’de barışı sağlamak,ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması için 2015 yılında aldığı 2254 sayılı kararın esas alınacağını belirtti.

Suriye’de siyasi sürecin başlaması için alınmış en önemli karar

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde 2015 yılının Aralık ayında oy birliğiyle kabul edilen Suriye tasarısının ardından, ülkenin geleceğiyle ilgili yol haritasının ne zaman ve ne kadarının hayata geçirilebileceği ve siyasi süreç başladığında kimlerin masada olacağı konusunda değişik görüşler ifade edilmişti.

Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar Suriye’de altı yıldır süren iç savaşı sonlandırmak için atılmış en büyük adım olarak değerlendirilse de Suriye için belirlenen siyasi geçiş sürecinde taraflar arasında tartışmalar hala sürüyor.

Yaklaşık 15 aydır devam eden süreçte Cenevre’de üç kez bir araya gelen tarafların çabaları Suriye’de barışı sağlamaya yetmedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG