Erişilebilirlik

BM’den Türkiye’ye 'İnsan Hakları' Büyüteci


Birleşmiş Milletler Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, 15 Temmuz darbe girişiminden altı gün sonra, 21 Temmuz’da, başlayan olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının halen devam ettiği Türkiye’yi rapor hazırlamak üzere ziyaret ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Kaye ve beraberindekiler, Ankara’daki temasları çerçevesinde önce Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız başkanlığındaki heyetle görüştü. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye tarafınca BM’ye insan hakları özel mekanizmalarına yönelik 2001 yılından beri geçerli “açık davet” verilmiş olduğunu anımsatıldı. Açıklamada, bu “açık davet” çerçevesinde, “Özel Raportör ve heyetinin ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretin BM özel mekanizmalarıyla yürütülen kesintisiz ve yapıcı işbirliğinin göstergesi olduğu vurgulanmıştır. Görüşmelerde, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına ilişkin mevzuatımız ile bu hakkın kullanımına yönelik uygulamalar ve ülkemizdeki güncel gelişmeler ele alınmıştır,” denildi.

BM Özel Raportörü David Kaye, öğleden sonra TBMM’de HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Garo Paylan ve Osman Baydemir’den oluşan bir heyet ile de görüştü. Bu görüşmeye ilişkin açıklama ise, HDP tarafınca yapıldı. HDP’den yapılan açıklamada, görüşme sırasında tutuklu HDP milletvekilleriyle ilgili bilgiler verildiği ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekildiği belirtildi. Kaye’ye, gözaltında yaşanan taciz ve işkenceler hakkında bilgilendirme yapıldığı da açıklandı.

Cenevre’den Kaye’nin ziyaretine ilişkin yapılan resmi açıklamada ise, BM yetkilisinin “Türkiye’de fikir ve ifade özgürlüğündeki durumu değerlendirmek” üzere temaslarda bulunacağı belirtildi. Kaye, darbe girişimi öncesinde ve sonrasında eleştirel seslere, akademisyenlere, gazetecilere, avukatlara ve diğer sivil toplum kesimlerine yer açılması konusunda tehditkar durum bulunduğunu söyledi. Türkiye ziyareti sırasında bu anahtar mesele üzerinde çalışacağını belirten Kaye, ilk elden bağımsız medya ve gazeteciler, akademisyenler ile aktivistlerin güvenliği hakkında bilgi alacağını da dile getirdi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG