Erişilebilirlik

BM: 'Büyük Bir İnsani Kriz Kapıda'


BM: 'Büyük Bir İnsani Kriz Kapıda'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

Birleşmiş Milletler, şimdiye kadar patlak veren en büyük insani kriz için hazırlık yapıyor. Iraklı ve Kürt güçler, Irak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul’u IŞİD militanlarından geri almak için harekat başlattı. Birleşmiş Milletler, evlerini terk edip kaçan sivil sayısının bir milyonu bulabileceğini tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, Bağdat’tan kurulan bağlantıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, bu bir milyon sivilin 700 bininin barınma ihtiyacı olacağını söyledi.

”En kötü senaryo, bu 700 bin sivilin kentte çok büyük tahribat meydana gelmesi durumunda aylarca evsiz kalması” şeklinde konuşan BM yetkilisi Lise Grande, bu kadar çok kişiye uzun vadede yardım sağlamak zorunda kalmanın BM ve ortakları için kırılma noktası olacağı uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler’in Musul harekatından önce bile Irak’taki insani yardım operasyonları için yeterli fonlara sahip olmaması, kaygı konusuydu.

Lise Grande, Musul’daki sivilleri birçok tehlikenin beklediğini hatırlatıyor.

Yetkili, ”Sivillerin çapraz top ateşinde kalma riski çok yüksek. IŞİD’in Musul’un birçok kesiminde bubi tuzakları kurduğunu biliyoruz” diyor. Keskin nişancıların, sivillerin canlı kalkan olarak kullanılmasının ve IŞİD’in sivilleri zorla Musul’dan sürmesinin BM’yi kaygılandırdığını belirten Grande, kimyasal silahlarla düzenlenecek saldırı olasılığı da bulunduğunu söyledi.

Grande, Felluce Haziran ayında IŞİD’den kurtarıldığında Irak Hükümeti’nin kent sakinlerini tahliye etmek için güvenli koridorlar oluşturduğunu, ancak bunun açıkça duyurulması üzerine IŞİD’in bazı rotalara saldırı düzenlediğini hatırlatıyor.

Bu harekat için de güvenli koridorlar oluşturulacağını bildiren Grande bu sefer koridorların yerlerinin sadece insani yardım sağlayanlara ve kentteki bazı başka yetkililere bildirileceğini söyledi.

Kimi aileler harekat başlamadan önce Musul’dan kaçmak için insan kaçakçılarına çok yüksek ücretler ödüyor. Bir ay önce kaçmak isteyen ailelerden bin 500 dolar isteyen kaçakçılar, şu anda ücretleri kişi başına 10 bin dolara kadar çıkarmış durumda.

Birleşmiş Milletler, Musul güvenli olduğu sürece ailelerin kentte kalacağını umuyor.

Grande, kaçmak zorunda kalan sivillerin cephe hattını aşarak acil durum bölgelerine geçip burada yardım alacağını belirtiyor.

Evlerini terk edenlere yardım

Grande, altı acil yardım noktasında 60 bin sivile yardım sağlanabileceğini söylüyor. BM, önümüzdeki haftalarda acil yardım noktası sayısını 22‘ye çıkarmayı ve böylelikle 400 bin sivilin barınma ihtiyacını karşılamayı planlıyor.

Birleşmiş Milletler, 238 bin sivile ise hazır yemek karnesi vermeye, 260 bin aileye ise kuru gıda içeren paketler dağıtmaya hazırlanıyor. Irak Kızılayı ise 100 bin gıda paketi hazırladığını bildiriyor.

Lise Grande, gıda yardımı için son derece hazırlıklı olduklarını vurguluyor.

Yetkili, Musul’dan ayrılmaya karar veren sivilleri ise batıya, Tel Afer ya da Suriye’ye doğru ilerlememeleri konusunda uyarıyor. Bunun nedeni, BM’nin bu bölgelere erişimi olmaması.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG