Erişilebilirlik

Binlerce Suriyeli Evlerine Geri Dönüyor


Binlerce Suriyeli Evlerine Geri Dönüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Binlerce Suriyeli Evlerine Geri Dönüyor

Lübnan Hizbullahı ile El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra arasındaki tahliye anlaşmasının ikinci aşaması başladı. Binlerce mültecinin evlerine dönmesi için otobüsler ve ambulanslar Lübnan-Suriye sınırına gönderildi.

Evlerine dönmek isteyen Suriyelilerin sayısının binleri bulması nedeniyle, kayıt ve tahliyelerin uzun sürebileceği belirtiliyor.

Suriye hükümeti de Lübnan’ın sınır köyü Arsal’a varan araçların görüntülerini yayınladı. Görüntüleri veren Suriye Merkez Askeri Medyası, konvoyun Humus ve Halep üzerinden İdlib’e varacağını duyurdu.

Tahliye anlaşması Hizbullah ile Suriye ordusunun, iki ülke arasındaki sınır bölgelerini ele geçirmesi ve yüzlerce El Nusra militanını dağlık bölgede sıkıştırması sonrası yapıldı. Perşembe günü varılan ateşkes anlaşması sonrası El Nusra militanları, aileleri ve diğer mültecilerin İdlib’e dönmesine izin verildi.

Anlaşma çerçevesinde Hizbullah ve El Nusra arasında cenaze takası da yapıldı.

İkinci aşamada El Nusra militanları dışında 9 bin Suriyeli de ülkelerine dönüyor. Karşılığında ise El Nusra’nın elindeki 8 Hizbullah militanı Lübnan’a dönecek.

Tahliye edilecekler arasında Suriyeli muhalif gruplardan Şam Cephesi’nin militanları da var. Şam Cephesi, geçen haftaki çatışmalarda yer almadı. Hizbullah’ın televizyon kanalı Al Manar’ın haberine göre Şam Cephesi militanları Suriye rejimi kontrolündeki Ruheyba’ya giderek, aftan yararlanacak ve normal hayatlarına dönecek.

XS
SM
MD
LG