Erişilebilirlik

Başkan Obama Kenya'yı Ziyaret Etmiyor


Başkan Obama Kenya'yı Ziyaret Etmiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00
Linki indirmek için

Başkan Obama, Afrika ziyareti sırasında babasının doğduğu ülke olan Kenya’ya uğramayacak. Amerika’nın Sesi Afrika muhabiri Gabe Joselow’a göre, büyük olasılıkla bunun nedeni, Kenya’daki şaibeli liderlik

Kenya’nın batısındaki küçük Kogelo kasabası, artık haritalarda Başkan Obama’nın babasının doğduğu yer olarak gösteriliyor.

Aile üyelerinden bazıları hala bu yörede yaşıyor ve Başkan Obama’nın adı birçok okula ve lokantaya verilmiş durumda.

Birçok kişi Obama’nın Afrika gezisinde Kenya’ya da uğrayacağını umuyordu ancak Başkan bu kez Kogelo’ya da Kenya’daki başka bir kente de uğramayacak. Obama’nın Doğu Afrika’daki tek durağı Kenya’ya komşu Tanzanya olacak.

Barack Obama’nın amcası Said Obama, onu ağırlamaktan her zaman onur duyacaklarını ancak, Amerika Başkanı olarak ülke çıkarlarını ön planda tutması gerektiğini anladıklarını söylüyor: “Birçokları farklı şeyler bekliyordu ancak beklentileri gerçekleşmedi. Bunun için başkanı suçlamıyorum. Başkan, Amerika dış politikasının gereklerini yerine getirecektir, bunu kabul etmemiz gerekir.”

Barack Obama Kenya’yı 2006 yılında Amerikan Kongresi’nde senatörken ziyaret etmişti.

Başkan elbette herhangi bir ülkeyi ziyaret etmek için baskı altında değil, ancak Kenya’ya uğramaması iki ülke ilişkilerinin çok da iyi olmadığının kanıtı sayılıyor.

Uluslararası Suç Mahkemesi’nde insanlığa karşı suç işlemekten hakkında suçlamalar bulunan Uhuru Kenyatta’nın Mart ayında cumhurbaşkanı seçilmesi, ciddi bir sorun. Amerika mahkemeyle ilgili anlaşmayı imzalamasa da süreci destekliyor.

Nairobi Üniversitesi Siyaset Bölümü Başkanı Profesör Adams Oloo, Başkan Obama’nın zor durumda kalmak istemediğini söylüyor: “Eğer Obama Kenya’ya uğrasaydı, bu Kenyatta’nın liderliğini desteklemek anlamına gelirdi. Başkan da böyle bir izlenim vermemek için Kenya’yı atlayıp Tanzanya’ya gitmeyi tercih ediyor.”

Amerikalı yetkililer, seçimden önce Kenyalı seçmenleri “tercihlerinin sonuçlarına katlanmaları gerekeceği” konusunda uyardı, ikili ilişkilerin zarar görebileceği sinyali verdi.

Kenya Hükümet Sözcüsü Muthui Kariuki, uyarıya rağmen Amerika’yla ilişkilerin iyi olduğunu söylüyor. Sözcü, Obama’nın Kenya’ya uğramamasına alınmadıklarını da belirtiyor.

“Bu, bir Amerika başkanının ilk Afrika ziyareti ve Kenya’ya uğramadığı ilk gezi değil. Kaygılanmamızı gerektiren hiçbir şey yok. Hayal kırıklığına da uğramadık. İlişkilerimiz aynen devam ediyor.”

Küçük ve sakin Kogelo, bu kez Amerika başkanının heyecan verici ziyaretinden yoksun kalacak. Ancak birçokları, ikinci döneminin başında olan Başkan Obama’nın önümüzdeki üç yıl içinde Kenya’ya bir sürpriz yapabileceği beklentisi içinde.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG