Erişilebilirlik

Avrupa Ülkelerinden Bingazi Uyarısı


Bingazi'de ateş açılan İtalyan konsolosluğu önünde bekleyen silahlı koruma görevlisi
İngiltere, Almanya ve Hollanda, Libya’nın Bingazi kentinde Batılılar’a yönelik “belirgin ve acil bir tehdit” alındığı gerekçesiyle, tüm vatandaşlarından kentten derhal ayrılmasını istedi.

Üç ülkenin dışişleri bakanlıkları, bir terör saldırısı olabileceği yolunda ciddi tehdit alındığı, saldırıların özellikle yabancıların yoğun olduğu yerleri ve rastgele kişileri hedef alabileceği uyarısında bulundu. Ancak olası saldırının içyüzü konusunda ayrıntı verilmedi.

Geçen Eylül ayından bu yana Libya konusunda genel bir seyahat uyarısı yürürlükte bulunuyor. Ancak başkent Trablusgarp’ın da bulunduğu bazı bölgeler istisna kapsamında tutuluyor.

Avrupa ülkelerinin kendi vatandaşları için yayınladığı uyarı, bir gün önce Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Bingazi olaylarıyla ilgili olarak Kongre’de verdiği ifadeyi izliyor.

11 Eylül 2012’de, Amerika’nın Bingazi konsolosluğuna düzenlenen saldırıda ABD'nin Libya büyükelçisi Christopher Stevens ve üç elçilik görevlisi hayatını kaybetmişti. Kongre’deki Cumhuriyetçi Partili üyeler, konsolosluktaki güvenlik açığından Dışişleri Bakanlığı’nı sorumlu tutmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG