Erişilebilirlik

Avrupa Birliği'nde İşsiz Genç Sayısı 26 Milyon


İşsiz gençlerin durumu Avrupa Birliği’nin en acil sorunlarından biri. Toplam nüfusu 500 milyona yaklaşan ve çalışabilir nüfusun 280 milyon olduğu Avrupa Birliği'nde işsiz gençlerin sayısı 26 milyona ulaştı.

Euro Bölgesi’ndeki ülkelerde 2008 sonrası başlayan ekonomik krizle patlayan işsiz genç sayısını AB Konseyi bundan kısa bir süre önce ‘AB'nin en önemli sorunu’ olarak tanımladı.

Geçen hafta sonunda AB liderlerinin Brüksel’de bu konuyu ele alan ve işsiz gençler için 8 milyar Euro kaynak ayrılmasını kararlaştırdıkları zirvenin hemen ardından bugün de Başbakan Angela Merkel Berlin’de 'Avrupa'da Gençlerin İstihdamı' konulu bir konferansa evsahipliği yaptı.

Konferansa AB üyesi ülkelerin çalışma bakanları ve istihdam yetkilileri katıldı. Geçen haftaki zirve sendikalar ve gençlik örgütleri tarafından eleştirilmiş, ayrılan bütçenin çok düşük olduğu belirtilmişti. Nitekim Merkel eleştirileri haklı bulduğunu söyledi ve gençlerin istihdamı için gelecek 2 yılda 24 milyar Euro ayrılacağını açıkladı. Özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlere gençler için istihdam yaratmaları hedefiyle teşvik fonları planlandığını belirten Merkel, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerde de Almanya modeli ikili meslek eğitiminin kurulmasını tavsiye etti.

Almanya Başbakanı Merkel ekonomik kriz içindeki güney Avrupa ülkelerindeki gençlerin başka ülkelerde de şanslarını denemeleri ve iş bulmak için göç etmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nde gençler arasındaki işsizlik bazı AB ülkelerinde korkutucu boyutta. Nitekim uzmanlar gençler arasındaki sosyal huzursuzluğu ‘patlamaya hazır bomba’ olarak tanımlıyor ve AB’nin güneyindeki ülkelerinin büyük çatışmalara gebe olabileceğini savunuyor.

AB genelinde işsizlik oranı yüzde 10; 16 ila 25 yaş arasındaki gençler arasında ise yüzde 25. Euro krizi nedeniyle iflasın eşiğine gelen Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 21, gençlerde yüzde 60 civarında. İspanya’da da rakamlar benzer bir durumu ortaya çıkarıyor. Başka bir deyişle bu ülkelerde iş arayan her iki gençten biri iş bulamıyor. Genç işsizlerin oranı Portekiz'de yüzde 43 ve İtalya'da yüzde 41'e kadar çıkıyor. Euro Bölgesi’nde durumu iyi olan Almanya’da gençlerin işsizlik oranı yüzde 9, Avusturya'da ise yüzde 8 seviyesinde.

Buna karşılık Almanya’nın bu çerçevedeki sorunu göçmen kökenli gençlerle ilişkili. Türk kökenli gençler arasında işsizlik oranı yüzde 20. Her beş Türkiye kökenli göçmen gençten biri okulu diplomasız terk ediyor, yani meslek sahibi olarak toplumda gelecek için kendilerine iyi bir yer edinme şansı çok düşük oluyor.

Avrupalı Türk İşadamları Birliği Başkanı Ahmet Güler, ‘Federal Hükümet Güney Avrupa’dakiler gibi göçmen kökenli gençlerin sorunlarını da ihmal etmemeli’ diyor ve aynı zamanda ailelerin de meslek eğitimine daha fazla önem vermesini istiyor.
Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 15-24 yaş grubunu içeren genç işsiz oranı Türkiye genelinde yüzde 19,3.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00
Linki indirmek için

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG