Erişilebilirlik

Atilla Davasında Sarraf 5 Numaralı Tanık Olarak Mahkemede


Hakan Atilla'nın Salı günü görülen duruşması

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde görülen Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasının ikinci gününde Rıza Sarraf tanık olarak dinleniyor. Beş numaralı tanık Sarraf’ın ifadesinin en az üç gün süreceği belirtiliyor.

İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın “kendi isteğiyle ve hiçbir baskı olmadan suçlamaları kabul ettiği” yazılı belgedeki gizlilik kararı kaldırıldı. Sarraf’ın hakkındaki suçlamaları kabul ettiği belgeyi 26 Ekim günü imzaladığı ortaya çıktı.

Amerika Adalet Bakanlığı’na bağlı elektronik işlemlerin gerçekleştiği sistemde “gizlilik” kaydı bulunan 366 sıralı dosyadaki belgeler üzerindeki gizlilik kararı hakim Richard Berman tarafından kaldırıldı.

Sistemde yer alan belgeye göre Sarraf kendine yöneltilen suçlamaları kabul ettiğini ifade ettikten sonra imzalıyor. Belgede, Sarraf kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul ettiğini belirterek bu kararı hiçbir zorlama ve baskı olmadan kendi isteğiyle verdiğini ifade ediyor.

"Hangi suçlamaları ne şartla kabul ettiği henüz belli değil"

Amerika’nın Sesi’nin imzalanan belgeyle ilgili görüşlerine başvurduğu hukukçular, imzalanan belgeyi şöyle değerlendirdiler. “Sarraf imzaladığı belgede duruşmalara sanık olarak çıkması halinde çok büyük bir ceza alma ihtimalinin olduğu bildiğini bu yüzden hakkında isnat edilen suçları kabul ederek daha düşük ceza alacağının farkında olduğunu belirtiyor. Hakkında yapılan suçlamaları kabul ettiğini bu kararını hiçbir baskı, zorlama olmadan kendi iradesiyle aldığını beyan ediyor. Avukatları ve tercümanla birlikte imzalıyor. Bu belge sadece suçlamaları kabul ettiği yönünde bir belge. Hangi suçlamaları ne şekilde ve ne şartlarda kabul ettiğini henüz bilmiyoruz. Bu anlaşmanın da detayları yayınlanacaktır. O belge yayınlandıktan sonra anlaşmanın ne şartlarda yapıldığını göreceğiz” diye konuştular.

Sarraf gardiyanlara rüşvet verdiği iddialarını da kabul etmiş

Sarraf’ın kabul ettiği altı ayrı suçlamaya ek olarak yedinci bir suçlama daha yapıldığı, bu suçlamanın da cezaevinde Sarraf’ın gardiyanlara dağıttığı rüşvet iddiaları olduğu belirtildi.

Atilla’nın avukatı Victor Rocco’nun dün yapılan duruşmada iddia ettiği, Sarraf’ın cezaevinde görevli gardiyanlara rüşvet verip cezaevine kadın sokmaya çalıştığını, içki, uyuşturucu ve yiyecek temin ettiği yönündeki suçlamaları da 26 Ekim’de kabul ettiği belirtildi. Ek iddianamede görevli bir gardiyanın Sarraf’a rüşvet karşılığında bir çok kez cep telefonu sağladığı, cezaevine içki sokmak dahil birçok yasağı rüşvetle deldiği gibi suçlamalar bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG