Erişilebilirlik

Fransa Dışişleri Bakanı'dan İlk Türkiye Yorumu


Fransa'nın yeni Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault

Fransa'nın yeni Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Brüksel'deki kritik "AB-TürkiyeZirvesi" öncesinde, göreve geldiği günden bu yana Türkiye'ye ilişkin ilk değerlendirmelerini yaptı. France İnter Radyosu'na göçmen krizinden basın özgürlüğüne kadar pek çok konuyu değerlendiren Ayrault, "Brüksel'de göçmen krizinin çözümü için Türkiye ile bir anlaşmaya varacağımıza inanıyorum" dedi. Ayrault, Türkiye'deki ifade ve basın özgürlüğüne ilişkin sorulara da, " Türkiye ile müzakereleri sürdürmemiz, Türkiye'de olanlara gözlerimizi kapadığımız anlamına gelmiyor" dedi.

Ayrault, Brüksel'de toplanacak "son şans zirvesi" öncesi, Türkiye ile göçmenlerin geri kabulü anlaşmasına ilişkin uzlaşma beklediklerini dile getirerek, " Tarafların anlaşmasını bekliyoruz. Müzakereler sürüyor. Bir anlaşma çıkması için herşey yapılmalı" dedi.

Türkiye'nin de sınırlarını daha iyi kontrol etmeyi kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Ayrault, " Türkiye'nin yardıma ihtiyacı var. Sınır kontrolu için oluşturulan Avrupa Ajansı Frontex ile birlikte NATO ortak çalışma yürüterek sınırları kontrol altına alacak. NATO güçleri çerçevesinde Fransa, İngiltere ile birlikte, Ege Denizi'ne birer gemi gönderecek. Böylece Ege suları daha iyi kontrol edilecek. Sınırlarda insan kaçakçılığı yapan şebekelere karşı da mücadele etmek lazım" dedi.

Geri kabul şartı

Ankara'nın bütün bunları yapabilmesi için maddi yardıma ihtiyacı olduğunu belirten Ayrault, "Ama bu belli şartlar altında olacak. Türkiye, Suriyeli mülteciler için sınırlarını açmalı, çocukları okula göndermeli, dolayısıyla dayanışma kaçınılmaz. Mutlaka Türkiye'ye maddi yardım gitmeli. Buna karşılık ise kurallar çok net olmalı. Yunanistan'a geçen sığınmacılar, sığınma kriterlerine sahip değilse Türkiye, bunları geri kabul etmeli. Müzakereler olumlu yönde ilerliyor" diye konuştu.

İfade ve basın özgürlüğü

Fransız Bakan, Zaman gazetesine kayyum atanması kararıyla ilgili olarak da, "Bir yandan Avrupa Birliği standartlarına yaklaşmak isteyip öte yandan basının çoğulculuğuna karşı olamayız. Bu çok net ve bunu Türk muhataplarımıza açıkça söyledik. " diye konuştu. Ayrault, Ankara ile diyalog ihtiyacına rağmen, Fransa'nın, Türkiye'de olanları dikkatle izlemeye devam ettiğini vurguladı.

Gazeteci Philippe Cohen'in "Türkiye ile pazarlığa oturan Avrupa, Kürtler, insan hakları ve basın özgürlüğü konularında gözlerini kapatmalı mı?" sorusuna Ayrault, "Elbette hayır, hiçbir şeye gözlerimizi kapatmıyoruz. Politikada ve diplomaside, krizden çıkmak için konuştuğumuz kişilerle, gerçekçi olunması lazım. Üyelikten hala çok uzaktayız ama Türkiye ile AB müzakerelerinde konular fasıl fasıl, teker teker ele alınıyor. Ve bizim için en önemli başlıklar hukuk devleti, insan hakları, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğüdür. Geçtiğimiz hafta alınan ve kabul edilemez bazı kararlarla ilgili Avrupa Birliği görüşünü çok açık biçimde ifade etti. Bunu aralıksız hatırlatmaya devam edeceğiz" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG