Erişilebilirlik

Amerika'yı Karıştıran Mahkeme Kararı


New York'ta öldürülen siyah gencin maketiyle mahkeme kararını protesto eden göstericiler
Amerika’nın çeşitli kentlerinde binlerce kişi silahsız bir siyah genci öldüren gönüllü mahalle güvenlik görevlisinin beraat etmesini protesto etti.

New York, San Fransisco, Boston, Detroit ve Chicago’da düzenlenen barışçı gösterilerde jüri kararının ırkçı olduğu öne sürülerek adaletin yerine getirilmesi istendi.
Los Angeles’te CNN televizyonu binası önünde izinsiz gösteri yapan grubu dağıtan polis altı kişiyi tutukladı.

Siyah gencin ölümünü “trajedi” olarak tanımlayan Başkan Barack Obama, Amerikan halkına sükunet çağrısında bulunarak ”Hukuk düzenine bağlı bir ülkeyiz ve bu bir jüri kararıdır” dedi.

Florida eyaletinde görülen mahkeme Amerika’da aylardan beri büyük ilgiyle izleniyordu. Dava başta CNN olmak üzere birçok ulusal televizyon kanalı tarafından neredeyse tüm gün kesintisiz yayınlanmıştı.

Altı kadından oluşan jüri heyeti 29 yaşındaki Latin Amerika asıllı George Zimmerman’ı tüm suçlamalardan akladı. Olayda ölen 17 yaşındaki Trayvon Martin’in ailesi ve destekçileri Zimmerman’ın kendisini siyah olduğu için hedef aldığını öne sürüyordu.

Olayın geçtiği 26 Şubat 2012 akşamı Zimmerman kendi mahallesinde gönüllü gece devriyesi görevi yapıyordu. Zimmerman, Martin’i görünce şüphelenerek polisi aradı, daha sonra aracından inerek Martin’i izlemeye başladı. İkisi arasında çıkan kavgada Zimmerman kendisini savunmak amacıyla silahını çekerek Martin’i öldürdüğünü öne sürdü.

Mahkemenin kararı Amerika’da silahlanma karşıtları ve medeni haklar savunucuları arasında büyük tepki yarattı.

XS
SM
MD
LG