Erişilebilirlik

Amerikan Tarihi Beyazperdede Hayat Buldu


Amerikan Tarihi Beyazperdede Hayat Buldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00
Ünlü yönetmen Steven Spielberg’ün Lincoln dönemine ışık tutan aynı adlı filmi büyük ilgi gördü. Lincoln, köleliğe son vermek uğruna hayatını bile feda etmeye hazır olan bir Amerika Başkanı olarak tarihe geçti. Spielberg, Doris Kearns Goodwin’in “Team of Rivals” adlı kitabından esinlenmiş.

“Dünya sahnesine insan onurunun kaderini elimizde tutarak çıktık. Bugünlere gelebilmek için çok kan döküldü. Artık insan onurunu öne çıkarma zamanıdır.”

Başkan Abraham Lincoln, 1865 yılında Amerika’da İç Savaş bitmek üzereyken, ateşkes imzalamak için Kongre’nin, Anayasa’nın 13’üncü maddesini onaylayarak köleliğe son vermesini şart koştu.

Lincoln’ın Dışişleri Bakanı William Seward buna karşıydı.

“Kongre ile yeni bir mücadeleye girerek dönemin parlak görüntüsünü neden karartalım? Kongre, anayasa değişikliğini 10 ay önce reddeden aynı yeteneksiz kişilerle dolu. Kaybetmemiz kaçınılmaz.”

Film, bugüne kadarki en gerçekçi Lincoln portesini çiziyor.

100 yıl boyunca Lincoln, D.W. Griffith’in “The Birth of a Nation”, “Bir Ulus Doğuyor” adlı eserinde de olduğu gibi devleştirildi.

John Ford’un 1939 tarihli “Young Mr. Lincoln” filminde de böyle bir Lincoln vardı.

Spielberg’ün Lincoln’ı ise farklı.

Spielberg, “İşbaşında bir başkanı anlatmaya kararlıydım,” şeklinde konuşuyor.

Lincoln’ı önce köleliğe sonra da savaşa son veren başkan olarak izliyoruz.

Amerika’nın 16’ncı başkanının öldürüldüğü Washington’daki Ford Tiyatrosu’nda tarihçi Eric Martin, Lincoln’ün düşüncelerinin nasıl değiştiğini şöyle anlatıyor: “İç Savaş başladığı zaman Lincoln’ın bir numaralı önceliği köleleri serbest bırakmak değil, birliği korumaktı. Ancak savaş sırasında, askeri hedefi olan birliği kurtarmak ve korumanın, kölelik sorunu çözümlenmeden mümkün olamayacağını anladı.”

Film, Lincoln’ın başkanlığının son dört ayı üzerinde yoğunlaşıyor.

Filmin temelinde, Kongre’de oy kazanmak için yapılan siyasi manevralar var.

Temsilciler Meclisi’ndeki tartışmalar çok sert geçiyor.

Filmde Lincoln’ın eşi Mary ve çocuklarıyla ilişkileri, inançları ve özeleştirileri de önemli yer tutuyor. Ünlü aktör Daniel Day-Lewis, Amerika’nın 16’ncı başkanı olarak olağanüstü başarılı, Oscarlık bir performans sergiliyor. Oyuncu başkana inanılmaz derecede benziyor.

Day-Lewis, “Lincoln’ın kişiliği insanı içine alıyor, çünkü çok açık bir insan. Onu tanıdıkça güzel sürprizlerle karşılaştım. O zamanlar çok tehlikeli olmasına rağmen, herkesin kendisine kolayca ulaşmasına izin veriyor. Beyaz Saray’ın kapılarını herkese açık tutuyor,” diyor.

Steven Spielberg’ün Lincoln filmi Oscar ödülü için yarışacak ama daha da önemlisi, tarihe geçecek.

XS
SM
MD
LG