Erişilebilirlik

Amerikalı Senatörlerden Mısır’a Çok Ciddi Uyarı


Amerikalı Senatörlerden Mısır’a Çok Ciddi Uyarı

Üç Senatör, Mısır’da 19 Amerikalı hakkında açılan dava geri çekilmez ise ikili ilişkilerin çok ağır bir darbe yiyeceğini açıkladı

Üç Senatör, Mısır’da 19 Amerikalı hakkında açılan dava geri çekilmez ise ikili ilişkilerin çok ağır bir darbe yiyeceğini açıkladı.

Cumhuriyetçi Partili senatörler John McCain ve Kelly Ayotte ile bağımsız senatör Joe Lieberman, Mısır’a mali yardımın da kesilebileceği uyarısında bulundu.

Mısırda’ki askeri cunta sivil toplum örgütlerinde çalışan 19’u Amerikalı 43 eylemciyi, demokrasi derneklerini yasadışı yollardan finanse etmekle suçluyor.

Zanlılar arasında Amerika Ulaştırma Bakanı Ray LaHood’un oğlu Sam LaHood da bulunuyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı suçlamayı reddediyor Amerikalı ve diğer eylemciler ve çalıştıkları sivil toplum örgütlerinin adayları değil seçim sürecini desteklediklerini savunuyor.

Üç senatör tarafından yapılan orta açıklamada, askeri konsey ve hükümet içindeki Amerika karşıtı bazı yetkililerin gerginliği körükledikleri öne sürülüyor.

Geçen ay parlamento seçimlerinin yapıldığı Mısır cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanıyor. Seçimden sonra askeri rejimin yönetimi sivillere devretmesi umut ediliyor.

Geçen yıl cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden sonra yönetime askerler el koymuştu. O zamandan beri meydana gelen gelişmeler Mübarek’in sadece askeri rejiminin yüzü olduğunu, ülkeyi neredeyse hep askerlerin yönettiğini orta koydu.

Haziran’dan önce yapılması gereken seçim, 2005 yılından buyana birden fazla adayın katıldığı ilk cumhurbaşkanlığı seçimi olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG