Erişilebilirlik

Amerika’dan Kuzey Kore’ye Gözdağı


Amerika Başkanı Donald Trump Cuma günü attığı tweette Kuzey Kore’nin çok kötü davrandığını ve Çin’in de yardım için çok az şey yaptığını açıkladı.

Trump, “Kuzey Kore çok kötü davranıyor, yıllarca Amerika ile oynadılar, Çin yardım için çok az şey yaptı” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu sözleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Kuzey Kore ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından geldi.

Tillerson, Kuzey Kore’nin silah programının harekete geçmeyi gerektirecek seviyeye geldiğine inanılması durumunda bu ülkeye yönelik önleyici bir askeri harekatın gerekli olabileceğini söylemişti.

Tillerson, bu açıklamayı Kuzey-Güney Kore sınırını ziyaret ettikten sonra yaptı.

Tillerson, askeri müdahale ihtimali ile ilgili bir soruya Güney Kore’nin başkentinde yaptığı açıklamada, bütün seçeneklerin masada olduğunu kaydetti.

Tillerson, Amerika’nın askeri bir çatışma istemediğini ancak “eğer Kuzey Kore, Güney Kore ya da bizim güçlerimizi tehdit eder hale gelirse, bu gerekli karşılığı görür” dedi.

Tillerson, eğer silah programları harekete geçmemizi gerektirecek bir noktaya gelirse askeri seçenek masada olur dedi.

Amerika Dışişleri Bakanı, diğer adımlarla, Washington’ın yaptırımlar da dahil Kuzey Kore’nin başka bir yola girmesinin sağlanabileceğinden umutlu olduğunu kaydetti.

Daha önce Amerikan yönetimleri nadir olarak askeri seçeneği açıkça belirtiyordu.

Tillerson, “Kuzey Kore ile 20 yıllık görüşmeler bizi bugün buraya getirdi” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını, uluslararası yaptırımlara rağmen silah programlarını geliştirerek ihlal etmişti.

Kuzey Kore geçen yıl iki nükleer test ve 24 balistik füze denemesi yapmıştı. Uzmanlar, Kuzey Kore’nin birkaç yıl içinde Amerika’yı vurabilecek nükleer kapasiteli füze yapabileceğini belirtiyor.

Rex Tillerson bugün Güney Kore Dışişleri Bakanı ile görüştü. Tillerson, Japonya ziyaretinin ardından Güney Kore’ye geçmişti. Amerika Dışişleri Bakanı Uzak Doğu seyahatini Çin ziyaretiyle noktalayacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG