Erişilebilirlik

Amerika’da Sel Felaketi


Deep South Flooding

Louisiana eyaletinde aşırı yağışlar can kayıplarına neden oldu. Birçok kişi evlerini terketmek zorunda kaldı, mahsur kalanların imdadına da kurtarma ekipleri yetişti.

Louisiana eyaletinde etkili olan yağışlar hayatı durma noktasına getirdi. Eyalette 8 kişi yaşamını yitirdi. Vali John Bel Edwards eyaletin güney bölgesinde 20 binden fazla kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Amerika’da Sel Felaketi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:32 0:00

Sel nedeniyle mahsur kalanların imdadına kurtarma ekipleri yetişti. 10 binden fazla kişi de barınaklara sığınmak zorunda kaldı.

Yetkililer geçen hafta Perşembe gününden buyana eyaletin bazı bölgelerine 50 santimetreden fazla yağış düştüğünü açıkladı.

Vali Edwards, ‘gerçek şu ki burda rekor kırılıyor. Rekor kırılırken ulusal hava servisi selin ne kadar etkili olabileceğini söyleyemez, eğer nehir kenarlarındaysınız o bölgeleri terketmelisiniz’ dedi.

Başkan Barack Obama, Pazar günü eyaleti “felaket bölgesi” ilan eden kararnameyi imzaladı. Bu, federal yardımın doğrudan Louisiana’ya ulaşmasını sağlayacak. Eyaletin geçici ev yapımı, ev onarımları, kişilere ve işyerlerine yardım için bu desteğe ihtiyacı bulunuyor.

Bu yılın başlarında da Louisiana’nın aynı bölgesiyle Missisippi’nin kıyı bölgeleri selden etkilenmiş, 4 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce ev de zarar görmüştü.

XS
SM
MD
LG