Erişilebilirlik

Amerika’da Küçük Kentler Canlanıyor


Amerika’da birçok küçük kent son on yıldır ekonomik gerilemeyle mücadele ediyor. Bazıları ekonomik olarak güçlenmeye, eski ve köhne binaları onarıp yeni kimlikler oluşturmaya çalışıyor.

Amerika’nın yeniden ayağa kalkan küçük kentlerinden biri de Braddock.

Pennsylvania eyaletinde bulunan Braddock’ta çelik sanayii 40 yıl önce çökünceye kadar bölgenin refah seviyesi oldukça yüksekti. Braddock bu çöküşle hızlı bir gerileme içine girdi.

Fotoğrafçı George Smyth’in Braddock kasabasıyla gönül bağı var. Smyth şunları söylüyor: ” Braddock, benim büyüdüğüm, ailemin bir kısmının hala yaşadığı yerin bir mil kuzeyinde. En iyi zamanlarında kasabada 20-21 bin kişi yaşıyordu. Çelik sanayii gerilemeye başladıktan sonraysa kasaba nüfusunun yüzde 90‘ını kaybetti.”

Smyth, iki yıl önce, terkedilmiş kasabadaki binaları fotoğraflamaya başlamış. Smyth’in siyah-beyaz on beş fotoğrafını Braddock Projesi adlı sergide görmek mümkün. Smyth bu konuda şöyle konuşuyor: ”Birçok binanın fotoğrafını çektim. Hatta bazılarını yıkılmadan önce fotoğraflamayı başardım.”

Binaların yıkımı, kasabanın yeniden yapılandırılmasını öngören uzun vadeli planın bir parçası. Smyth’e göre Braddock’un yenilenme süreci, 2005’te, John Fetterman’ın Belediye Başkanı seçilmesiyle başladı.

Smyth şöyle anlatıyor: ”Harvard Üniversitesi mezunu olan Fetterman, Braddock’ta Americorps yardım örgütünde gönüllü olarak çalıştı. Başka bir yerde zengin olmak yerine Braddock’ta kalıp kasabayı canlandırma yolları aradı.”

İktisatçı olan Fetterman için Braddock’u canlandırmak, kişisel bir görev. Fetterman da şunları söylüyor: ”Yüksek lisans yaptıktan sonra sosyal hizmet verebileceğim bir yerde çalışmaya karar verdim. Braddock kasabasında aradığım tutkuyu bulduğumu hissediyorum. Braddock’a çok yatırım yaptım. Sahip olduğum tek ev, Braddock’ta. Bu kasabada evlendim, iki oğlum da burada doğdu.”

Yerel yönetim ve iş sahipleri 10 yıldır Braddock’taki yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyor. Güvenlik için polis sayısı arttırılıyor, yeni konut ve ofis binaları açılıyor, yeni klinik ve hastanelere yatırım yapılıyor.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde Kent Geliştirme Profesörü olan Mark Stapp’a göre başka kasabalar da benzer adımlar atıyor: ”Bu, evrimin bir parçası. İster Amerika’da olsun ister başka ülkelerde, eski cazibesini ve canlılığını kaybetmiş birçok kent ve kasaba var. Bunun nedenlerinden biri, ekonominin değişmesi. Ülke ekonomisi değiştikçe küçük kent ve kasabaların ekonomileri de etkileniyor.”

Stapp’a göre ayakta kalabilmek için kasabaların kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Tıpkı bir zamanlar tarlaların ortasında olan kasabalar gibi. Stapp şöyle açıklıyor: ”Kırsal kesimlerde tarımla uğraşan nüfusa sahip kasabalar büyük kentlerin banliyöleri haline geliyor. Bu bölgelerde kentleşme başlıyor.”

Stapp, kasabaların büyük metropollerin parçası haline gelmesi gerekmediğini, kendi kimliklerini koruyabileceklerini söylüyor: ”Kasabalar farklı bir hayat tarzı sunabilir ya da ekonomiye katkıda bulunabilir. Örneğin kimileri büyük kentlerde yaşamak yerine günümüz teknolojisinin nimetlerinden yararlanarak kent hayatından kopmadan da küçük kasabalarda yaşayabilir.”

Braddock’un geçirmekte olduğu bu değişim, fotoğrafçı George Smyth’e umut veriyor.Smyth şunları söylüyor: ”Dibe vuran ancak ayağa kalkıp mücadeleye devam etmeye karar veren bu kasaba büyük bir ilham kaynağı. Biz Amerikalılar zaten hiç pes etmeyiz.”

Smyth, on yıl boyunca yılda iki kez Braddock’a gidip kasabanın yaşadığı dönüşümü belgelemeyi planlıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG