Erişilebilirlik

Amerika Sert Kış Koşullarının Etkisinde


Amerika Sert Kış Koşullarının Etkisinde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Ocak başından beri 75 bin uçak seferinin iptal edildiği Amerika'da sayısız trafik kazasında 17 kişi öldü, yüzbinlerce ev elektriksiz kaldı, okullar resmi daireler kapatıldı. Başkent Washington'da federal hükümet iki ay içinde üç kez kapalı kaldı

Amerika’da kötü hava koşulları ve kar fırtınası ülkenin kuzey ve güney kesimlerinde hayatı felce uğrattı. Milyonlarca kişinin yaşadığı yerlerde etkili olan kar fırtınası nedeniyle, resmi daireler dün kapalı kaldı, okullar tatil edildi. Kar fırtınasında 17 kişi hayatını kaybederken yüzbinlerce kişi de elektriksiz kaldı. Başkent Washington’ ve çevresinde bu gece de kar yağacağı tahmin ediliyor.

Şubat ayının ortasına kadar Amerika birçok kez kar fırtınasına sahne oldu.

Alabama’dan Maine’e uzanan 20 eyaletteki kötü hava koşulları milyonlarca kişiyi etkiliyor. Yüzbinlerce eve elektrik verilemezken, okullar kapatıldı, dün 6000 uçak seferi iptal edildi.

Yetkililer, halkı sokağa çıkmaması ve gerekmedikçe araç kullanmaması konusunda sık sık uyardı. 17 kişi, çoğu kötü hava koşulları yüzünden meydana gelen trafik kazaları nedeniyle yaşamını yitirdi.

Başkent Washington’da da federal daireler bu kış üçüncü kez kapatıldı.

Böylelikle memurlar yola çıkmak zorunda kalmadı. Ancak son dört yılın en kötü kar fırtınasına rağmen, Amerika’nın Sesi çalışmalarına devam etti.

Bu yüzden toplu taşıtlarda her zamankinden farklı görüntüler vardı. Ama turistler hallerinden memnundu.

İngiliz turist Paul Moran, “Yıllık iznimi Mart sonuna kadar kullanmam gerekiyordu. Amerika’yı çok seviyorum, o yüzden kışa rağmen burada gelmek istedim. Ve hiç de pişman değilim” diyor.

Ancak bazıları 50 santim karda yürümekte zorlandı.

Ağaçlar dondu, Kuzey Carolina gibi güney eyaletlerinde yollar buzla kaplandı.

Kuzey Carolina Valisi Pat McCrory: “Fırtınayla ilgili tahmin yürütmek zordu. Sanırım bu görüp göreceğimiz en güçlü fırtınaydı.”

Güney eyaletlerinde kar ve buzlanma pek rastlanan bir durum değil ancak bu kış güneyli sürücüler iki kar fırtınası sonrasında buzlu yollarda zor anlar yaşadı.

Birçokları, bu soğuk kışın bir an önce bitip tarihin sayfaları arasında yerini almasını bekliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 28 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:36 0:00
XS
SM
MD
LG