Erişilebilirlik

Almanya’daki Koalisyon Görüşmelerinde Türkiye Anlaşmazlık Konusu


Almanya'da hükümet kurma çalışmalarının hafta sonunda sürpriz bir şekilde tıkanması üzerine, Başbakan ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel, dört partili koalisyonun kurulacağına inandığını söyledi.

Merkel, “Jamaika Koalisyonunu” kurma hedefiyle biraraya gelen Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında devam eden ön görüşmelerin 16 Kasım'da tamamlanmasını beklediğini bildirdi.

Koalisyon, siyasi partilerin renkleri siyah, sarı ve yeşili bir araya getirdiği için ismini Jamaika bayrağından alıyor.

Merkel, Facebook’tan yayınlanan video mesajında, kamuoyu önünde sürekli yeniden seçimden bahsetmenin de akıllıca olmadığını, tüm ortakların istikrarlı bir hükümet kurmak için devlet sorumluluğu taşıdığını söyledi.

Merkel’in sert olarak tanımlanan açıklaması, çevre, iklim, enerji, göç ve Türkiye’nin AB üyeliği konularında birbirinden çok farklı görüşlere sahip partilerin görüşmelerinin sonuçsuz kalması ihtimaline karşı bir önlem olarak yorumlandı.

Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Christian Lindner, hükümetin kurulma şansını yüzde 50'ye 50 olarak ifade etmiş, Yeşiller delegasyonundan Jürgen Trittin de anlaşamama durumunda yeniden seçime gidilebileceğini söylemişti.

Merkel’in çıkışı sonrasında parti temsilcileri geri adım atarak, alt komisyonların açıklığa kavuşturulması gereken öncelikleri tespit edeceklerini, tüm sorunlu alanları yeniden gözden geçireceklerini ve bu çalışmaları hafta sonu veya en geç gelecek haftanın başında sonlandırmak istediklerini açıkladı.

24 Eylül'de yapılan genel seçimin ardından koalisyonun kurulması için ön görüşmeler 18 Ekim'de başlamıştı.

Türkiye politikası anlaşmazlık konusu

Delegasyonlardan sızan haberlere göre, tarafların üzerinde nihai anlaşma sağlayamadığı konulardan biri de yeni hükümetin izleyeceği Türkiye politikası ve özellikle Türkiye'yle AB üyelik müzakerelerinin geleceği.

Daha önce partilerin Türkiye ile müzakereleri sonlandırmak yerine dondurma konusunda anlaştıkları şeklinde açıklamalar gelmişti. Ancak Alman basınında yer alan değerlendirmelerde, CDU’nun ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Hür Demokratların Türkiye'yle AB'ye üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasından yana ısrarlarını sürdürdükleri ve bunun koalisyon sözleşmesinde yer almasını istedikleri belirtiliyor.

Yeşiller ise müzakerelerin sonlandırılmasına karşı. Yapılan yorumlarda Başbakan Angela Merkel’in de Almanya ile Türkiye arasında ilişkilerin düzelmesine dönük adımlardan yana olduğu ve Türkiye'nin AB üyelik müzakere sürecinin sonlandırılmasının koalisyon anlaşmasına girmesini arzulamadığı ifade ediliyor.

Diplomatik çevreler de son bir buçuk yılda yaşanan gerilimlerden sonra, her iki tarafın da eski ilişkilerin ortamına geri dönmeyi ve güvenin yeniden tesisini sınadığını, bu yüzden Türkiye ile ilgili eleştirel cümlelerin koalisyon anlaşmasında yer almasının hatalı olacağını belirtiyorlar.

Alman insan hakları aktivisti Peter Steudner’in 25 Ekim’de çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılması, eski başbakanlardan Gerhard Schröder’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiği haberi ve ardından da geçen hafta sonunda Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya’da sürpriz bir toplantı yapması, gerginliğin aşılması yönünde karşılıklı adımlar olarak yorumlanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG