Erişilebilirlik

Almanya’da Sol Partilerin Merkel’i Devirme Planları


Federal seçime bir yıldan az bir süre kala Berlin’de sosyal demokrat SPD, Sol Parti ve Yeşiller’den oluşan sol koalisyon kurulması yönünde sesler yükselmeye başladı. Sol Parti, CDU’lu Başbakan Angela Merkel’i başbakanlıktan uzaklaştırmak için SPD ve Yeşiller’e çağrı yaptı.

Sol Parti Federal Meclis Grubu Eşbaşkanı Dietmar Bartsch, SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriele gelecek yıl sonbaharda yapılacak genel seçimleri beklemeden, istemesi halinde kendisini gelecek hafta başbakanlık koltuğuna taşımaya hazır olduklarını ilan etti. SPD, Yeşiller ve Sol Parti’nin milletvekili sayısı olarak federal mecliste çoğunluğu oluşturduğunu söyleyen Bartsch’ın sürpriz önerisi, Sol Parti’nin Berlin’de bir nevi ‘sivil darbe’ye hazır olduğu sinyali olarak yorumlandı.

630 sandalyeli Federal Meclis’in şu andaki aritmetiğine göre CDU ile kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) toplam 310 milletvekili bulunmakta. SPD’nin 193, Sol Parti’nin 64 ve Yeşiller’in de 63 milletvekili var, yani sol kanadın şu andaki sandalye sayısı 320. Berlin’deki yorumcular SPD’nin cephe değiştirip, muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller’le işbirliği yapması halinde, güvensizlik önergesi yoluyla Başbakan Merkel’i koltuğundan etmesinin matematiksel olarak mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Kamuoyu araştırmalarında göre 2017 genel seçimi sonrası SPD, Yeşiller ve Sol Parti koalisyon kuracak çoğunluğa ulaşamıyor. Sol Parti ile SPD ve Yeşiller’den çok sayıda milletvekilinin yıllardır olası merkez sol koalisyonuna yönelik sondaj yaptıkları ve parti tabanlarının bu tarzda birlikteliği arzuladıkları biliniyor. SPD lideri Gabriel, Sol Parti’nin teklifine şimdiye dek yanıt vermedi. SPD ile Sol Parti arasındaki en önemli fikir ayrılığı Federal Ordu’nun yurtdışı temsilcilikleri politikalarında yaşanıyor. Sol Parti, orduya ait Tornado uçaklarının IŞİD’e karşı operasyınlar kapsamında İncirlik’te konuşlandırılması başta olmak üzere yurtdışı temsilciliklerine karşı çıkıyor.

Almanya’nın kapılarını sığınmacılara açması sonrasında hedef tahtası haline gelen ve üzerindeki baskı artan Başbakan Angela Merlel'in ‘sivil darbe’ söylentileri konusunda alacağı tavır merakla bekleniyor.

Merkel bundan kısa bir süre önce CDU‘nun kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) kongresine katılmayacağını açıklamıştı. Böylece on yıllardır süregelen bir parti geleneğini bozulmuş oldu. Normalde CDU’nun lideri CSU kongrelerinde kapanış konuşmasını yapıyordu. CSU parti kongresi gelecek hafta sonu Bavyera eyaletinin başkenti Münih’te düzenlenecek. Kongrede siyasal İslam ve Cihatçı gruplarla mücadele ana konu olarak gündemde olacak.

Konuyla ilgili önergede, siyasal İslam’ın batılı toplumların yaşam tarzını hedeflediği ve ‘Almanya’nın değerlerine saldırmaması için, demokratik kurallar içinde mücadele verilmesi gerektiği’ vurgulanıyor. CSU ayrıca sığınmacılara yılda 200 bin kişilik bir üst sınır getirilmesi talebini de gündemine almayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG