Erişilebilirlik

Almanya’da 450 Bin Kişiye Yeni İş İmkanı


2016 yılını hızlı geçiren ve büyüme temposunu muhafaza edebilen Alman ekonomisinde, 2017 için sadece yüzde 1 büyüme bekleniyor. Alman Ekonomi Enstitüsü’nün ülkedeki borsalarda kayıtlı firmalar arasında yaptığı araştırmaya göre, firma yörecilerinin yaklaşık yüzde 39’u gelecek yıl üretimde artış, yaklaşık yüzde 13’e yakın bölümü düşüş ve neredeyse yarısı da üretimde durgunluk bekliyor.
Uzmanlar karamsar tablonun nedeni olarak İngiltere’nin AB’den çıkmasını belirleyen Brexit kararı ve ABD’deki başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından belirsizliklerin artmasını ve bunun Alman ekonomisini etkilemesini gösteriyor. İtalya’daki kamu borcu krizi ve bankacılık sistemindeki zorluklar da Alman ekonomi çevrelerinde huzursuzluk yaratan faktörler. Avrupa'nın lokomotif ülkesinde ekonomi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 artarken, uzmanlar yıllık ortalamanın yüzde 1,5 olacağı tahmini yapmıştı. Federal hükümet daha da iyimser bir tahminle 2016 yılı büyüme hızının yüzde 1,7'yi olacağı, 2017'de ise yüzde 1,5'te kalacağı tahmininde bulunmuştu.


Ekonomi uzmanları önümüzdeki aylardaki ekonomik durumun büyüme hızı düşen Çin'in göstereceği gelişmeye de bağlı olduğu ve 2017'nin ilk aylarında ekonominin büyüme hızı düşse de ihracatçı Alman şirketleri sayesinde dış ticaret performansının yükselmesine paralel istihdamın artamaya devam edeceği görüşünde. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği'nin elindeki verilere göre, Alman firmaları gelecek yıl 450 bin kişilik yeni istihdam yaratmayı hedefliyor. Klasik sanayi sektörlerinde 30 bin yeni iş yeri açılması beklenirken, sağlık, bakım ve eğitim sektörlerinde kalifiye eleman talebinin artması sonucunda bu tarz hizmet sektörlerinde 150 bin yeni işin yaratılması bekleniyor.


Bu arada istihdam tablosundaki olumlu sayılara tezat oluşturan bir gelişme, çok sayıda büyük firmanın uzun vadeli olarak on binlerce çalışanının işine son vermeyi planlaması. Sendikalar ülkenin önde gelen 15 büyük firmasının önümüzdeki 4 yıl boyunca yaklaşık 53 bin 300 kişiyi işten çıkaracağını tahmin ediyor. Yeniden yapılanma ve maliyetleri azaltma kapsamında planlanan işten çıkarmalardan en yoğun etkilenecek olan bankacılık sektörü. Son iki yılda büyük kayıplar yaşayan Commerzbank 9 bin 600 ve ABD’de verdiği usulsüz krediler nedeniyle aldığı ceza nedeniyle iflasın eşiğine gelen Deutsche Bank 4 bin çalışanının işine son vermeyi planlarken, dizel skandalıyla sarsılan Volkswagen 2020 yılına kadar 23 bin kişinin işine son verecek. ABD merkezli General Elektrik de Almanya’daki tesislerinde 1700 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG