Erişilebilirlik

Almanya Irak’taki Gelişmelerden Tedirgin


Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının ilerleyişinin sadece Irak için değil tüm bölgede istikrarı tehdit ettiğini söyledi

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Musul’u ve ardından diğer bazı kentleri ele geçirmesi, Musul’da Türk Başkonsolosluğu'nda elliye yakın kişiyi rehin alması Almanya’da da büyük yankı yarattı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, IŞİD'in ilerleyişinin sadece Irak için değil tüm bölgede istikrarı tehdit ettiğini söyledi. Dün ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Musul’daki son olaylar ve konsolosluk personelinin Türkiye‘ye dönüşlerini sağlamaya yönelik çalışmalar hakkında Başbakan Angela Merkel’e telefonla bilgi verdi.

Alman medyasında yapılan yorumlarda durumun kaygı verici olduğuna ve bölgenin derin bir kaosa sürüklendiğine vurgu yapılıyor. Gazetelerde üzerinde durulan bir diğer konu terör tehlikesinin Avrupa'ya sıçrama olasılığı. Frankfurter Allgemeine’deki konuyla ilgili köşe yazısında‚ “Usame Bin Ladin'in El Kaide ile başaramadığını Iraklı Ebubekir El Bağdadi başarıyor: Bizim güvenliğimizi de tehdit edecek bir terör devleti kuruluyor” sözleri Almanya’daki kaygıları özetliyor.

IŞİD saflarında Arap ve Asya ülkelerinden radikal Sünnilerin yanı sıra başta Almanya’dan olmak üzere Avrupa'dan bölgeye giden cihat yanlılarının binlere varan sayısı Berlin’de kaygıya neden oluyor.

Almanya’da radikalleşme yükselişte

Geçtiğimiz günlerde Brüksel’deki Yahudi Müzesi’nde üç kişiyi öldürmekle suçlanan zanlının da daha önce IŞİD için Suriye’de savaştığını anımsatan uzmanlar, istihbarat kurumlarının bir süredir Türkiye üzerinden Suriye'ye giden İslamcı militanlar karşısında uyarılarının yoğunlaştığını belirtiyor. Alman istihbaratı, Suriye’de çatışmalar başladığından bu yana Almanya’dan bu ülkeye giden ve IŞİD ile diğer radikal gruplara katılan militanların sayısının 320’den fazla olduğunu, bunların en az 10’unun kadın olduğunu açıklamıştı.

Yetkililerin raporlarına göre Suriye’de silah ve patlayıcı eğitimi alan, ideolojik olarak radikalleşen ‘Almanyalı İslamcılardan’ %38'i Arap, %22'si ise Türk asıllı. Her ay ortalama 10 kişinin Suriye'deki çatışmalara katılmak üzere Almanya'dan ayrıldığına dikkat çeken güvenlik birimleri, ülkedeki kamplarda eğitim alarak Almanya’ya dönenlerin sayısını ise en az 50 olarak tanımlıyor. Bu kişilerin terör saldırıları organize etmesinden korkulurken, bir diğer endişe ise dönen militanların Almanya'daki örneğin Selefi olarak bilinen İslamcıların daha da radikalleşip aktif hale gelmelerine yardımcı olmaları.

Selefi gruplar mercek altında

Almanya eyalet içişleri bakanlarının dün bir araya gelerek Selefi gruplara karşı ortak mücadele için bir tedbir projesini yaşama geçirmeleri bu kapsamda değerlendiriliyor. Selefi grupların bulunduğu cami derneklerine ve sosyal kurumlara yönelik, polis teşkilatında bir bilgi merkezi oluşturulduğu açıklandı. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere aynı toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Almanya'nın Suriye'den kabul edilen mülteci sayısını iki kat artırdığını söyledi. 2011 yılından bu yana Suriye'den Almanya'ya 40 binden fazla mülteci geldi. Buna paralel kendi gayretleriyle Almanya'ya kaçak olarak gelerek iltica başvurusu yapan Suriyeli sayısı ise 30 bini geçti.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG