Erişilebilirlik

Almanya ile 'Can Dündar' Gerilimi


Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2 Şubat’taki Ankara ziyareti öncesinde, gazeteci Can Dündar’ın Almanya Adalet Bakanlığı’nın “onur konuğu” olmasını iki ilişkiler açısından “provokasyon” olarak değerlendirildi.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ve AB ülkeleri arasında darbe girişimi sonrası olağanüstü hal (OHAL) koşulları ve uygulamalarından kaynaklı gerilimli atmosfere yeni olay halkaları ekleniyor. AB ve Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri, son aylarda Türkiye’nin OHAL sürecinde, gazetecilere, akademisyenlere ve HDP’li milletvekillerine yönelik tutuklama kararları ile çok sayıda ifade özgürlüğü aleyhine yargılamalar yapılmasını protesto ediyordu. Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin verileri itibariyle tutuklu gazetesi 147’ye ulaşmışken; haklarında soruşturma-yargılama kararları olan bazı gazeteciler de yurtdışında bulunuyor. Bu isimlerden biri de Cumhuriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar. Almanya’da yaşamaya başlayan Dündar, Türkiye’de halen terör örgütüne destek, gizli belgeleri yayınlamak gibi suçlardan yargılanıyor. Dündar, bugünlerde ise Almanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerdeki gündem maddelerinden birine dönüştü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, bugünkü basın toplantısında, gazeteci Dündar’ın iki ülke ilişkilerine etkisi konusunda dikkat çekici açıklamalara imza attı.

Türkiye ve Almanya arasında güçlü ilişkiler bulunduğunu söyleyen Müftüoğlu, bu ilişkileri geliştirmek amacıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 2 Şubat'ta Türkiye'yi ziyaret edeceğini duyurdu. Ancak Türkiye olarak Alman makamlarına Can Dündar rahatsızlığını ilettikleri yönündeki bilgileri de doğrulayan Müftüoğlu, Ankara’nın Dündar konusunu “provokasyon” olarak değerlendireceği uyarısı yaptı. Müftüoğlu, “İlişkilerimizdeki olumlu tabloya karşı, ülkemizde hakkında milli güvenliğimize dair ciddi suçlamalarla yargı süreçleri bulunan bahse konu şahsın, Almanya Adalet Bakanlığı tarafından 25 Ocak 2017 tarihinde, anılan bakanlığın yeni yıl açılış resepsiyonuna onur konuğu ve konuşmacı olarak davet edildiği bir süre önce basın haberlerine yansımıştır. Söz konusu haberler üzerine Almanya makamlarıyla irtibata geçilmek suretiyle, tarafımızda rahatsızlık yaratacak bu adımın, Almanya ile ikili ilişkilerimizin normale dönme yoluna girdiği ve Şansölye Merkel'in 2 Şubat 2017 tarihinde ülkemize ziyaretinin planlandığı bu dönemde bir provokasyon olarak değerlendirmek durumunda kalacağımız aktarılmıştır” dedi.

Müftüoğlu, Türkiye ve AB arasındaki zirve toplantısı içinse henüz tarihin belirlenmediğini de ifade etti.

Kıbrıs’ta barış için çözüm olabilecek mi?

Sözcü Müftüoğlu, 12 Ocak’ta Cenevre’de Türk ve Rum tarafları arasında yürütülen Kıbrıs Kıbrıs'ta çözüm arayışlarına ilişkin de değerlendirmede bulundu. Müftüoğlu, “Müzakere sürecinde bizim için önemli olan, Türkiye'nin Kıbrıs'taki etkin garantisinin devam etmesidir. Bu bizim ilkesel tutumumuzdur, prensibimizdir. Garantiler Türkiye'nin vazgeçilmezidir” diye konuştu.

Müftüoğlu, İstanbul’da Reina adlı eğlence mekanında yaşanan terör saldırısı nedeniyle Türki cumhuriyetlere yönelik vize uygulamasına geçileceği iddiaları da yanıtladı. Bu aşamada bunun öngörülmediğini kaydeden Müftüoğlu, “Bir tehdit algılanır, olumsuz bir unsur gözlemlenirse siyasi iradenin de talimatları, yönlendirmeleri doğrultusunda gerekli tedbirler alınacaktır” bilgisini aktardı.

Bu arada İsrail ilişkilerde işbirliği olanaklarına bakıldığını teyit eden Müftüoğlu, “7-8 Şubat tarihlerinde İsrail'de bir turizm fuarı gerçekleştirilecek. Turizm, İsrail ile ilişkilerimizde önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Bu fuar vesilesiyle Turizm Bakanımızın ziyaret etme ihtimali mevcut ancak şu aşamada net bir şey söyleyemiyorum” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG