Erişilebilirlik

Almanya’da IŞİD Operasyonu


Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, üç tutuklunun geçen yıl Balkanlar üzerinden Almanya’da geldiklerini doğruladı. Bakan, yapılan soruşturmanın, bu kişilerin 2015 yılı Kasım ayında Paris’te yapılan terör saldırılarıyla bağlantılı olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Tutukluların bir saldırı hazırlığı yaptığını gösteren bir kanıt yok. Ancak bu üç kişinin Kasım 2015’te, IŞİD terör örgütünün talimatıyla Almanya’ya giriş yaptığını tahmin ediyoruz. Büyük olasılıkla başka emirler bekliyorlardı. Uyuyan bir hücreden söz ediyor olabiliriz.”

Almanya İçişleri Bakanı De Maiziere, tutuklanan üç kişinin, aynı insan kaçakçılarının yardımıyla seyahat ettiğini ve Paris saldırısını yapan teröristlerin sahte pasaportlarını hazırlayan aynı kişilerden yararlandığının anlaşıldığını belirtti.

Kasım ayında giriş yaptıklarından bu yana üç zanlının Alman polisi tarafından izlendiği bildiriliyor. Almanya İçişleri Bakanı, bu aşamada zanlıların saldırı planlama safhasında olmadıklarını ancak, ‘uyuyan hücre’ olabileceklerini kaydetti.

Zanlılardan biri Salı günü Karlsruhe’deki Alman Federal Mahkemesi’ne götürüldü.

Federal savcılıktan yapılan açıklamaya göre, tutuklular 17 yaşındaki Mahir el-H, 18 yaşındaki İbrahim M. ve 26 yaşındaki Muhammed A.

Açıklamada, Almanya’da iki eyalette altı mekanda ayrıntılı bir arama yapıldığı ve çok sayıda kanıt ele geçirildiği bildirildi.

Almanya’ya geçen yıl bir milyon mülteci giriş yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG