Erişilebilirlik

Aleviler’den İhsanoğlu’na Kırmızı Kart


Kadıköy’deki bir restoranda şef garson Adıgüzel. Otuzlu yaşlarının sonunda. Kendini solcu olarak tanımlıyor ve Alevi. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP tarafından ‘çatı aday’ olarak önerilmesini kabullenmesinin mümkün olmadığını söylüyor. ‘Biz Kayışdağı’nda oturuyoruz. Kalabalık bir ailemiz var ve hiçbirimiz bu seçimde oy kullanmayacağız. CHP’ye kerhen oy vermekten ben kendi payıma yoruldum’ diyor.

Soyadını söylemek istemeyen Adıgüzel’in sözleri aslında ortalama bir Alevi’nin cumhurbaşkanlığı seçimine bakışını gözler önüne seriyor. Zaten bunun farkında olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hafta başında hem Ankara hem de Köln’de Alevi toplumunun önderleriyle buluşarak onları ikna etmeye çalıştı. Ancak bu görüşmelerinde herhangi bir ilerleme sağlanamadığı, Alevi toplumunun önderlerinin yaptıkları açıklamalardan anlaşılıyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu: ‘Ekmeleddin İhsanoğlu bizim adayımız olamaz’

Ankara’daki toplantıya Pir Sultan Abdal Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu yetkilileriyle Hacıbektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy da katıldı. Toplantının ardından bir açıklama yayınlayan Alevi Bektaşi Federasyonu, daha önce yapılmış olan “Ekmeleddin İhsanoğlu bizim adayımız olamaz” başlıklı açıklamadan vazgeçmediklerini duyurdu.

Açıklamada, “İhsanoğlu profili Aleviler’e uzak ve Tayyip Erdoğan’a benzeyen özelliklere sahip. Siyasal İslamcı özelliklere sahip muhafazakar adayla hoşgörü adı altında yan yana gelmek doğru değil. CHP’nin Alevilerin içine sinmeyen bir adayı Alevilere önermeye hakkı yok” dendi.

Kılıçdaroğlu: ‘İhsanoğlu’nu önerirken Türkiye’yi düşündüm’

Toplantıda Alevi toplum önderlerinin “İhsanoğlu ismini geri çekin” teklifini reddeden CHP lideri Kılıçdaroğlu ise “Adayı belirlerken ne Sünniler’i ne Aleviler’i düşündüm. Sadece Türkiye’yi düşündüm. Cumhurbaşkanı adayını kimseye sormadık, size de soramazdık. CHP risk aldı, ben risk aldım” dedi ve Demokrat Parti geleneğinden geldiğini söylediği Ekmeleddin İhsanoğlu’na tam destek verdi.

Kılıçdaroğlu’nun bir sonraki durağı ise merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ydu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Avrupa Alevilerinin tercihi önemli

Hiç şüphesiz cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarında yurtdışında kullanılacak oylar önemli rol oynayacak. Bu nedenle özellikle Almanya’da büyük bir seçmen gücüne sahip Alevi toplumunun tercihi önem taşıyor. Avrupa kıtasındaki Alevilerin en önde gelen yapısı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, ilk kez bir siyasi parti liderini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu genel merkezinde ağırladı.

Turgut Öker: ‘Biz sola dönen bir CHP arzuluyoruz’

Toplantı sonrası CHP lideri herhangi bir açıklama yapmazken konfederasyonun genel başkanı Turgut Öker, Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vermeyeceklerini açıkladı. Öker, “Kılıçdaroğlu'nun siyasi bir beklentisi var ise ve oy anlamında bir ziyaretse buradan beklediği desteği alamadı. Biz bugüne kadar İhsanoğlu'nu Türkiye'nin demokratikleşmesi, özgürleşmesi mücadelesinde hiçbir alanda görmedik. Bizim arzumuzun yönünü sağa değil sola dönen bir CHP” dedi.

Ali Kenanoğlu: ‘İhsanoğlu Aleviler’e can olmak istiyorsa Madımak’a gelsin'

Peki bundan sonra ne olacak? Hacıbektaş’ı ziyaret ederek Alevilerin gönlünü kazanmak isteyen İhsanoğlu’nun ilk sınavı, Sivas katliamının sene-i devriyesinde olacak. Hubyar Sultan Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Evrensel gazetesindeki köşesine “Alevilere yoldaş olmak istiyorsanız, Alevilerle can olmak istiyorsanız, Alevilerin de cumhurbaşkanı olmak istiyorsanız işe Hacıbektaş’ı ziyaretle başlamak yerine, 2 Temmuz’da Sivas’ta, Madımak önünde olacaksınız. Öyle Alevilerden kaçarak, devlet erkanının Madımak’a çiçek koyma merasimine katılarak değil, bizzat Alevilerle birlikte Ali Baba Mahallesi’nden Madımak’a yürüyerek yer alacaksınız” yazarak Alevi toplumunun öncelikli talebini gözler önüne serdi.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG