Erişilebilirlik

Sağlık Çalışanlarından Herkes İçin Ek Ödeme Talebi


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması yaparak, pandemi sürecinde sağlık sektöründeki tüm çalışanlara ek ödeme yapılmasını istedi.

SES’in basın açıklaması Diyarbakır’da da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde yapıldı. Eyleme SES Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Tabip Odası, DİSK, TÜRK-İŞ ve TÜM-İŞ üyeleri katıldı.

Sağlık Çalışanlarından Herkes İçin Ek Ödeme Talebi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Basın açıklaması öncesi VOA Türkçe’ye konuşan katılımcılar herkese eşit ödeme yapılmasını istedi. Tüm-İş Konfederasyonu Diyarbakır İl Başkanı Ümit Umdu, sağlığın ekip işi olduğunu hatırlatarak, “Sadece doktor, hemşirelerden ibaret değildir. Temizlikçiden tutun en yüksek mertebe olan profesörlere kadar bir ekip ruhuyla çalıştığını belirtmek istiyorum. Tavandan ek ödemenin düzeltilip bütün sağlık çalışanlarına kapsayacak şekilde ödeme yapılmasını istiyoruz” dedi.

Sağlık çalışan Cengiz Polat da benzer bir talebi dile getirerek, “Talebim tüm sağlık çalışanları, 4D işçileri dahil olmak üzere görevleri ayırt edilmeden herkese ek ödeme yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Genel-İş Yönetim Kurulu Üyesi Birsen Sevgi ise şunları söyledi: “Şu anda sağlıkta çalışan hemşiresi olsun, personeli olsun herkesin bu haktan faydalanması gerekiyor. Sağlıkta çalışanlarına ek ücret vaadi verildi ama uygulanmadı.”

Daha sonra tüm Türkiye’de eş zamanlı yapılan basın açıklamasında konuşan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, sağlık çalışanları arasında farklı ödemeler yapılmasına tepki gösterdi. Ok Orak, “Sağlık hizmeti ekip işi olmasına, ekibin tüm parçaları benzer riskler altında çalışmasına hatta kimi sağlık meslek gruplarında Covid-19 hastalığına yakalanan sayısı daha fazla olmasına rağmen, bakanlığın yanlış adımı sonucu ekibin üyeleri arasında farklı ödemeler olduğu gibi ortak kullanım kapsamında olmayan üniversite hastanelerinde şimdiye kadar hiçbir ek ödeme artışı olmamıştır. 4-D statüsünde çalışan sağlık emekçileri hiçbir şekilde ödemelerden yararlandırılmamıştır. Taşeron statüsünde çalışan sağlık emekçileri ödemelerden yararlandırılmamıştır” diye konuştu.

Tüm kesimlere ödeme yapılması çağrısı yapan Ok Orak, taleplerinin şöyle sıraladı: “Salgınla mücadele edilen bu dönemde, tüm sağlık emekçilerine kadro ve istihdam biçimi ayrımına bakılmaksızın tüm sağlık kurumlarında ayrımsız olarak çift maaş ödemesi yapılmalı, ek ödemeden tüm sağlık kurumları ve hangi statüde çalıştığına, kadrosuna, mesleğine, hizmet sınıfına vb. bakılmaksızın sağlık alanında çalışan tüm emekçileri kapsamalıdır. Bir yıl süresince yıpranma payı verilsin. Tüm sağlık emekçilerine 1 derece ilerleme verilsin.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgının ilk günlerinde, “Pandemi hastasıyla ilgilenen bütün hekim ve sağlık personeli tavandan performansını almış olacak” açıklaması yapmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG