Erişilebilirlik

AGİT’ten Trump’a: ‘Basını Hedef Almaya Son Ver’


Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Başkan Donald Trump’ı basına yönelik saldırılarına son vermeye çağırarak, bu tavrın medyanın demokraside oynadığı temel rolü “zayıflattığı” uyarısında bulundu.

AGİT’in medya özgürlüğü temsilcisi Harlem Desir, Trump’ın medyaya dair yorumlarının “son derece sorunlu” olduğunu söyledi. Desir, bu tür açıklamaların, özellikle de medyayı “halkın düşmanı” olarak tanımlamanın, gazetecileri şiddetin hedefi olmaya kaşı daha korunmasız hale getirdiğini belirtti.

Desir ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a gönderdiği mektupta, “ABD yönetimini medyaya bu tür saldırılarda bulunmaktan kaçınmaya çağırıyorum” ifadesini kullandı.

Trump’ın özellikle geçen hafta Phoenix’de medyayı “tam anlamıyla sahtekar”, “yalancı” gibi ifadelerle suçlamasına işaret eden Desir, bu yorumların “ABD’nin ifade ve basın özgürlüklerini savunmada küresel liderlerden biri olma konumu açısından bilhassa endişe verici olduğunu” kaydetti.

Trump, medya kuruluşları ve gazetecileri haberlerinde kendisine karşı adil olmamakla eleştirirken “yalan haber” tanımlamasını sıkça kullanıyor.

Quinnipiac Üniversitesi’nin geçen hafta düzenlediği ankete göre, Amerikalılar’ın çoğunluğu Trump’la aynı görüşte. Yüzde 55’lik kesim, haber medyasının Trump’ı haberleştirme şeklini doğru bulmadıklarını belirtirken, tersini düşünenlerin oranı ise yüzde 40’da kaldı.

Aynı ankete göre, Amerikalılar’ın yüzde 62’si ise, Trump’ın gazeteciler ve onların işverenleri hakkındaki olumsuz yorumlarını onaylamıyor. Yüzde 35 ise bu konuda Trump’la aynı görüşte olduklarını söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG