Erişilebilirlik

Ağaç Dikerek Aral Gölü'nü Kurtarmaya Çalışıyorlar


Ağaç Dikerek Aral Gölü'nü Kurtarmaya Çalışıyorlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Bundan 50 yıl önce Kazakistan ve Özbekistan’ı ayıran Aral Gölü dünyanın en büyük dördüncü gölüydü. Ancak bugün gölün büyük bölümü kurudu, çevre koruma grupları çevreyi ağaçlandırarak gölden geriye kalanları kurtarmaya çalışıyor.

Burası bir zamanlar Aral Gölüydü. Ancak Sovyetler Birliği dönemi sulama projeleri gölün yavaş yavaş kurumasına neden oldu. Gölün tabanı su yüzüne çıktı ve çölleşme başladı.

Göl kenarındaki Moynak kasabası artık çölle çevrili. Kronik kuraklık burada çok ciddi bir sorun haline gelmiş. Çevre görevlileri gölü kurtaramasalar da çöl oluşumunu geriletmeye çalışıyor. Özbekistan'daki Karakalpak Devlet Üniversitesi'nden Yakub Amedov, çözümü ağaçlandırmada görüyor: ‘‘Amacımız Moynak’ta çevrenin durumunu iyileştirmek. Karakalpak Üniversitesi’nin öğrencileri ağaç dikmeye yardım ediyorlar. Bugün erik, üzüm, elma, kayısı ve kiraz ağacı dikiyoruz. Binlerce ağaç dikerek çölleşmeyi önlemek istiyoruz. Ayrıca sağlıksız tuzlu göl tabanının atmosfere karışmasını durdurmaya çalışıyoruz."

Aral Gölü'nü Kurtarma Uluslararası Fonu'ndan Vadim Sokolov da, "Geçmişte beş ila 10 bin hektarlık alanı ağaçlandırıyorduk, şimdi üç ay içinde 500 bin hektarı ağaçlandırıyoruz. Bu çalışmayı sonbaharda da sürdürmeyi planlıyoruz. Amacımız bir milyon hektarlık alana ağaç dikmek. Bu da kurumuş göl yatağının oluşturduğu çölün neredeyse üçte birine eşit’’ diye konuşuyor.

Ekibin hedefi gelecek birkaç yıl içinde 10 bin kilometre karelik alanı ağaçlandırmak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG