Erişilebilirlik

Kabil Saldırısına Tepki Büyüyor


Afganistan’ın başkenti Kabil’de diplomatik temsilciliklerin bulunduğu bölgede meydana gelen bombalı saldırıda en az 90 kişi ölürken Afganistan olaydan Pakistan'ı sorumlu tuttu. Afganistan İstihbarat Teşkilatı (NDS) konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, saldırının Pakistan’la bağlantılı olduğu öne sürülen Hakkani şebekesince düzenlendiği belirtildi. NDS ayrıca Pakistan İstihbarat Servisi'nin (ISI) saldırının planlayıcısı olduğunu öne sürdü.

Pakistan ise 300'den fazla kişinin de yaralandığı saldırıyı kınadı ve Pakistanlı diplomatların ve yetkililerin de saldırıdan zarar gördüğünü duyurdu. Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Pakistan halkı ve hükümeti, Afganistan hükümetine, halkına ve acılı ailelere en içten taziyelerini sunar” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, saldırının, teröristlerin insan hayatına hiç saygısı olmadığını bir kez daha gösterdiğini söyledi. Saldırıya, Birleşmiş Milletler ve NATO’dan da peş peşe kınama geldi.

NATO’nun Afganistan’daki misyonu (UNAMA) tarafından yapılan açıklamada saldırı kınandı ve saldırı için özellikle Ramazan ayının seçilmesine tepki gösterildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise, saldırıyı “kutsal Ramazan ayında masum sivilleri hedef alan insanlık dışı alçak bir saldırı” sözleriyle kınadı.

Saldırı, Gani’nin Kabil’de gelecek hafta komşu ülkelere evsahipliği yapacağı ve Afganistan’daki duruma çözüm getirmeyi amaçlayan konferansın hemen öncesinde geldi. Konferans gelecek hafta için planlanıyor.

Afganistan’da Diplomatik Misyon Bölgesine Saldırı: 90 Ölü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Paris’ten Afgan halkına destek

Öte yandan Fransa’nın başkenti Paris’in belediye başkanı, Eyfel Kulesi’nin ışıklarının, saldırıda ölenlerin anısına söndürüleceğini açıkladı. Belediye Başkanı Anne Hidalgo, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Paris’in Kabil’le dayanışmasını göstermek için Eiffel’in gece yarısı karanlığa bürüneceğini yazdı.

Saldırının meydana geldiği Kabil’in Vezir Ekber Han bölgesi, diplomatik temsilciliklerin ve hükümet binalarının bulunduğu merkezi bir yer. Bir tankere yerleştirildiği belirtilen patlayıcılarla yapılan saldırı, çevredeki binalarda ve araçlarda da hasara neden oldu.

Bombalı saldırının hedefindeki noktaya en yakın diplomatik bina Almanya Büyükelçiliği’ydi. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda binanın bir bölümünün harabeye döndüğü görülüyor. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, büyükelçiliğin Afgan korumalarından birinin de ölenler arasında olduğunu açıkladı.

Patlamada büyük hasar gören binalardan bir diğeri de Afganistan’ın en büyük cep telefonu ve internet sağlayıcılarından olan Roshan’ın genel merkeziydi.

Afganistan polisinin geniş güvenlik çemberine aldığı bölgedeki incelemeye uluslararası birlikler de katılıyor.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Taliban saldırıyla ilgisi olduğu iddialarını, sivilleri hedef almadıkları gerekçesiyle reddetti. Taliban, son dönemde Afgan güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını artırmıştı.

Afganistan’da son aylarda üst düzey isimleri hedef alan saldırıları IŞİD üstlenmişti. Bunlardan biri ülkenin en büyük askeri hastanesine Mart ayında düzenlenen intihar saldırısıydı.

Afganistan Başbakanı Eşref Gani, saldırıyı “kutsal Ramazan ayında masum sivilleri hedef alan insanlık dışı alçak bir saldırı” sözleriyle kınadı.

Türkiye Büyükelçilik binası da hasar gördü

Kabil’in merkezindeki bombalı saldırıda Türkiye Büyükelçilik binasının da hasar gördüğü bildirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu büyükelçilik personelinin tahliye edileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Kabil'deki saldırı en güvenli bölgede meydana geldi. Saldırı Almanya ve Hindistan büyükelçiliklerinin önünde meydana geldi. Bizim büyükelçiliğimiz bunlara komşu. Patlamanın etkisiyle büyükelçilik binamız hasar gördü. Personelimizden yaralanan olmadı ama o bölgeden tahliye edeceğiz" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG