Erişilebilirlik

ABD Terörle Mücadele Koordinatörü Ankara’ya Gidiyor


Nathan Sales

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Terörle Mücadele Koordinatörü Nathan Sales bu hafta Ankara’da temaslarda bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Sales Ankara’yı ziyareti sırasında Türk muhataplarıyla yabancı terörist savaşçıların ülkelerine geri gönderilmesi ve yargılanması, sınır güvenliği, teröristlerin hareketinin engellenmesi, PKK’yla mücadele, terör finansmanıyla mücadele, IŞİD ve El Kaide’ye karşı küresel çabalar gibi konuları ele alacak.

Sales, Mart ayı sonlarında VOA Türkçe’ye verdiği röportajda, ABD’nin Türkiye’yle IŞİD’le mücadelenin bundan sonraki aşamasında da yakın işbirliğini sürdürmeyi amaçladığını belirtmişti.

Röportajda, IŞİD’le mücadelenin sona ermediğine dikkati çeken Sales, Suriye’de IŞİD’e yönelik askeri operasyonlar sona yaklaştıkça, IŞİD bağlantılı unsurlara saldırmak için sivil araç kullanımını yoğunlaştırmak, saldırı düzenlemek amacıyla kullanabilecekleri gelir kaynaklarını kesmek gerektiğini söylemiş, örgütün seyahat ve hareket kabiliyetlerini durdurmanın, sınırları güçlendirmenin önemine vurgu yapmıştı.

Sales, “IŞİD’i finanse edenlerin, savaşçıların ve lider kadrosunun işledikleri suçlar nedeniyle yargılanması için emniyet teşkilatını etkili bir araç olarak kullanmalıyız. Sahada gösterilen askeri çabayı sivil çabalar ve sınır güvenliğiyle tamamlamak gerekiyor” diye konuşmuştu.

XS
SM
MD
LG