Erişilebilirlik

ABD'den Suriye'ye 720 Milyon Dolarlık İnsani Yardım


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun

Amerika, Suriye’ye 720 milyon dolardan fazla insani yardım yapacak. Benzer şekilde Afrika’da Sahra bölgesi ülkerine yaklaşık 152 milyon dolar, Güney Sudan’a da 108 milyon dolar civarında yardım yapılacak.

Yapılacak yardımlarla ilgili açıklamayı ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun, New York’ta BM Genel Kurulu kapsamında katıldığı bir toplantıda yaptı. Biegun, yapılacak yardımın, Suriye'de ve civar ülkelerde zor durumda olan Suriye halkına yönelik olacağını dile getirdi.

Aynı toplantıda Amerika Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) Yöneticisi John Barsa da ABD’nin Güney Sudan’daki insani krizle mücadele için yaklaşık 108 milyon dolarlık yardımda bulunacağını açıkladı.

Barsa, ABD’nin ayrıca Nijer, Mali, Burkina Faso ve Moritanya’ya da Sahra bölgesindeki sorunlar nedeniyle, 152 milyon dolara yakın bir yardım aktaracağını söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Biegun, son yapılacak yardımlarla ABD’nin Suriye’ye toplam yardım miktarının 12 milyar doları aşacağını belirtti.

ABD yönetimi, Temmuz ayında aldığı bir kararla Suriye Lideri Beşar Esat’a giden fonlara yönelik yeni bir ambargoyu yürürlüğe sokmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG