Erişilebilirlik

ABD Savunma Bakanı'ndan Türkiye'ye Eleştiri


Ashton Carter

Amerika Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD’e karşı “havada ve karada” daha fazla çaba göstermesini arzuladıklarını söylediği Türkiye’nin hava operasyonlarının çoğunluğunu “IŞİD’e değil, PKK’ya yönelttiğini” açıkladı. Carter ayrıca Türkiye’nin “sıklıkla geçirgen” diye yorumladığı sınırını daha sıkı korumasını istedi.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’la birlikte açıklama yapan Carter, Türkiye’nin “PKK’yla ilgili kaygılarını anladıklarını, PKK’nın sınırları içinde bir terör örgütü olduğunu” kabul etmekle birlikte IŞİD’e karşı daha çok çaba göstermesini beklediklerini söyledi.

Savunma bakanlığı görevine geldiğinden bu yana Türkiye’den daha fazla çaba göstermesini beklediğini belirten Carter, “Daha fazla çaba göstermelerine ihtiyacımız var” diye konuştu. Bu çabaların özellikle Türkiye’nin “kendi toprakları içinde” olması gerektiğini vurgulayan Ash Carter, IŞİD’in ortaya çıkışından bu yana Türkiye’nin etkili bir şekilde sınırlarını kontrol ettiğini, ama ülkeye sızan ve IŞİD’e hizmet eden unsurlarla da mücadele etmesinin de gerekli olduğunu belirtti.

Türkiye’den “havada ve karada” IŞİD’e karşı daha fazla faaliyet göstermesini istediklerini söyleyen ABD Savunma Bakanı Carter, “Son birkaç gün içinde Başkan Obama bu konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuştu ve bu konu önceliklerimiz arasında. Onlardan daha fazla çaba göstermelerini istiyoruz. Irak ve Suriye’nin yanı başındalar. Bizim başarıya ulaşmamızda güçlü bir etken olabilirler. Eğer yeterli çaba göstermiyorlarsa da, bu ciddi bir mesele ve Başkan Obama bu yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüyordur” diye konuştu.

‘Güvenli bölgenin maliyeti yararından çok’

Cumhuriyetçi Partili Colorado Milletvekili Mike Coffman oturumda, “Temmuz ayında Türkiye ve Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 100 kilometrelik sınır bölgesinde bir güvenli bölge oluşturma konusunda genel bir anlaşma yaptığını” ve “Amerika’nın bu noktada hava desteği sağlayacağını, Türkiye ve Suriyeli muhalefet güçlerinin de yerden destek vereceğini” söyledi ve Carter’a hangi aşamaya gelindiğini sordu. Ancak Carter, “insani bölge, güvenli bölge, uçuşa yasak bölge” gibi kavramların değerlendirmeye alındığını ve sonuçta bunun yarardan çok zarar getireceği kararına vardıklarını söyledi.

Carter, insanların evlerinden sürülmesini teşvik edecek kadar istenmedik bir sonuç yaratacak bir bölge oluşturmak istemediklerini sözlerine ekledi. Amerika Savunma Bakanı, böyle bir durumda gerek IŞİD’in, gerekse Esat rejiminin böyle bir bölgenin “güvenli olmadığını” kanıtlamak için her yola başvuracağının altını çizerek, eninde sonunda böyle bir bölgeyi oluşturmanın “kapsamlı bir askeri operasyon” gerektireceğini belirtti.

Ash Carter ayrıca Türkiye’nin böyle bir bölgeyi korumak için yeterli kuvvet sözü vermediğine de dikkati çekti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:41 0:00
XS
SM
MD
LG