Erişilebilirlik

ABD Savunma Bakan Vekili Afganistan'da


ABD Savunma Bakan Vekili Afganistan'da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

Amerika Savunma Bakan Vekili Pat Shanahan, Afganistan’ı ziyaret ederek, Afgan liderler ve Amerikalı askerlerle görüştü.

Ziyaret, Afganistan’da Amerika’nın da katılımıyla barış görüşmelerinin devam ettiği bir süreçte gerçekleşti.

Shanahan kendisiyle birlikte bölgeye giden gazetecilere yaptığı açıklamada, Afgan yetkililerin ülkelerinde olup bitenlere ilişkin tartışmalara katılmasının önemini vurgulamak istediğini söyledi.

Shanahan, “Amerika Afganistan’da güvenliğin sağlanması için son derece önemli yatırımlar yapıyor ama Afganlar kendi geleceklerine kendileri karar verecekler” diye konuştu.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani hükümeti Amerika’nın Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın Taliban’la yürüttüğü barış görüşmelerinde masada yok. Taliban Afgan hükümetiyle görüşmeyi reddediyor.

Halilzad, son olarak yaptığı açıklamada ülkede Temmuz ayında düzenlenecek seçimlerden önce anlaşma sağlanmasını beklediğini söylemişti. Halilzad başkanlığındaki heyet ve Taliban delegasyonu 25 Şubat’ta bir kez daha Katar’da biraraya gelecek.

Amerika Savunma Bakan Vekili, Pentagon’un söz konusu barış görüşmelerinde kritik bir rol oynadığını, bu çerçevede Savunma Bakanlığı’nın, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’la yakın koordinasyon içerisinde olduğunu belirtti.

Shanahan, bu aşamada Afganistan’daki Amerika askerlerinin sayısını azaltmayı düşünmediklerini, buradaki askeri varlığın Amerika’nın güvenliği ve bölgenin istikrarının desteklenmesi açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG