Erişilebilirlik

ABD NATO Taleplerini Yineleyecek


Türkiye ziyaretini tamamlayan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Brüksel'de NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacak.

NATO dışişleri bakanları Brüksel’de toplanıyor. İlk kez NATO toplantısına katılacak ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, özellikle savunma harcamalarının artırılması konusunda Washington’ın mesajını yineleyecek

Daha önce yapılan planlamalarda 5-6 Nisan’da gerçekleştirilmesi öngörülen ancak ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın takviminin uymaması nedeniyle tarihi değiştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı bugün yapılıyor.

Toplantı her şeyden önce Tillerson’ın ilk NATO toplantısı olması açısından önem taşıyor. Bununla birlikte ABD’nin vereceği mesajlara yönelik beklenti daha önceki toplantılara oranla daha düşük. Bunun nedeni ise ABD’nin daha önce çeşitli seviyelerde verdiği mesajları yineleyecek olması.

Yinelenecek mesajların başında, NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarının, üzerinde anlaşıldığı gibi, gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 2’sine denk düşecek şekilde ayarlanması gelecek.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "daha fazla ve daha iyi savunma harcamaları ve daha adil bir yük paylaşımı çerçevesinde Transatlantik bağın nasıl daha fazla güçlendirileceğinin" ele alınacağını söyledi.

Yük paylaşımı konusunda ABD’nin orantısız yaklaşımı sürdürmesinin mümkün olmadığının altı Tillerson tarafından bir kez daha çizilecek.

ABD, savunma harcamalarının artırılması konusunda diğer üye ülkelerden somut adım beklese de bu beklentinin karşılanmaması durumunda ne olacağı konusu henüz net değil. Son NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda ABD Savunma Bakanı James Mattis, bu adımın atılmaması halinde ABD’nin katkısını gözden geçireceği mesajını vermişti. Benzer bir mesaj ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından da dile getirilmişti.

Yüzde 2 hedefi şu an sadece ABD, İngiltere, Yunanistan, Polonya ve Estonya tarafından yakalanmış durumda.

ABD Başkanı Donald Trump’ın da katılımıyla 25 Mayıs’ta Brüksel’de yapılacak NATO Zirvesi’nin hazırlığı niteliğinde olacak toplantıda, terörle mücadelede NATO’nun daha aktif rol üstlenmesi de ABD’nin beklenti ve talepleri arasında yer alacak. Rusya ile ilişkiler ise bir başka önemli gündem maddesi olarak dışişleri bakanları tarafından masaya yatırılacak.

Trump’ın seçilmesinin ardından NATO’da oluşan hava ile şu anki hava arasında oldukça belirgin bir fark söz konusu. NATO’da, yeni ABD yönetiminin ilk dönemlere oranla daha ana akım bir yaklaşım sergilediği görüşü yerleşmeye başladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG