Erişilebilirlik

ABD Mısır'ı Çöküşün Eşiğinden Dönmeye çağırdı


Çatışmalarda yaralanan bir Mursi yanlısı gösterici sahra hastanesine kaldırılırken
Amerika, güvenlik güçlerinin çok sayıda Mursi yanlısı göstericiyi öldürmesinin ardından Mısır yönetimini “çöküşün eşiğinden dönmeye” çağırdı.

İki Mısırlı bakanla telefonda görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Mısır’ın son derece kritik bir an yaşadığını belirterek tüm siyasi liderlerin hemen harekete geçerek ülkelerini çöküşün eşiğinden döndürmelerini istedi.
ABD Savunma ChuckHagel de Mısır Genelkurmay Başkanı General Abdül Fettah el-Sissi ile telefon görüşmesi yaptı.

Mısır Sağlık bakanlığı Kahire’de Mursi yanlıları ve güvenlik güçleri arasında Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece çıkan çatışmalarda en az 65 kişinin öldüğünü açıkladı. Bakanlık İskenderiye’de de dokuz kişinin öldüğünü bildirdi.

İçişleri Bakanı Muhammet İbrahim, Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, güvenlik kuvvetlerinin göstericilere ateş açtığı iddiasını yalanladı.
Bakan, Mursi yanlısı göstericilerin Nasır caddesinde kurduğu kamplar ve sahra hastanesinin yasal yollardan yıkılacağını da bildirdi.

Muhammet İbrahim, halen ev hapsinde tutulan devrik Cumhurbaşkanı Mursi’nin ise, Kahire yakınındaki Tura Cezaevi’ne nakledilmesinin kuvvetle mümkün olduğunu söyledi. 2011 yılındaki devrimde görevden alınan eski diktatör Hüsnü Mübarek de Tura Cezaevi’nde yatıyor.

Hastanenin kurulu olduğu Nasır caddesine giden Amerika’nın Sesi muhabiri Elizabeth Arrott, sağlık merkezinin güvenlik kuvvetlerinden alelacele kurulmuş barikatlarla ayrıldığını, ancak barikatları kimin kurduğunu bilmediğini bildirdi. Arrott, caddenin çatışmalardan kalan enkazla dolu olduğunu, göz yaşartıcı gaz dumanının ise hala yoğun bir şekilde hissedildiğini belirtti.

İskenderiye’de ise güvenlik kuvvetleri bir camiden yakındaki mahalleye ateş açıldığını bildirirken, el Cezire televizyonu silahlı kişilerin camiye ateş açtığını önesürdü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG