Erişilebilirlik

ABD'deki Polis Karşıtı Gösteriler Brezilya'ya da Sıçradı


Amerika’da siyahlara yönelik polis şiddeti ve son olarak George Floyd isimli siyahın gözaltına alınırken polis tarafından öldürülmesinın ardından başlayan olaylar Brezilya’ya da sıçradı.

Rio de Janerio’da hükümet sarayı önünde toplanan yüzlerce gösterici, polisin ülkede favela olarak bilinen yoksul mahallerinde yaşayan siyahlara yönelik tavrını protesto etti.

Rio de Janerio’da da göstericiler, ABD’de bir polis memurunun boğazına bastırıp nefes almasını engelleyerek ölümüne sebep olduğu George Floyd’un son sözleri “Nefes alamıyorum”u slogan olarak kullandı.

Göstericilerden biri, gazetecilere, “Bugün buradayız çünkü yaşamak istiyoruz. Bugün buradayız çünkü bu soykırımdan bıktık. Buraya 'artık yeter' demeye geldik” dedi.

Göstericiler, ellerinde “Bizleri öldürmeyi bırakın. Favela huzur istiyor” yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

Brezilya’da son olarak 18 Mayıs'ta 14 yaşındaki bir siyah çocuk Complexo Salgueiro adlı favela'da düzenlenen operasyonda polis tarafından öldürülmüştü.

Joao Pedro Pinto adlı 14 yaşındaki çocuk, polisin uyuşturucu operasyonu yaptığı sırada yaşadığı eve girip ateş açması sonucu hayatını kaybetmişti.

Polis, Rio de Janerio’daki “Siyahların hayatı önemlidir” protestosunda göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

2019, Brezilya’da sivillere yönelik polis şiddetinin en fazla can kaybına yol açtığı yıl oldu. Rio polisi geçen yıl 1.546 sivili düzenlediği operasyonlar sırasında öldürdü.

Brezilya'da en çok sivil kayıp, favela adı verilen yoksul mahallelerdeki operasyonlarda verildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG