Erişilebilirlik

ABD’de Üç Siyasi Parti Darbe Girişimine Karşı Ortak Bildiri Yayınladı


ABD’de bulunan üç siyasi partinin temsilcileri Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardında ortak bir bildiri yayınladılar.

AK Parti adına Levent Ali Yıldız, CHP adına Yurter Özcan, MHP adına Adil Yiğiter’in imzaladığı ortak bildiride darbe girişimi sonrasında üç partinin ABD’de ortak hareket edecekleri vurgusu yapıldı.

Üç siyasi parti tarafından yayımlanan ortak bildiride, “Bu ortak tavır ve ortak dil, milletimizi, demokrasimizi ve millî iradeyi daha da güçlendirecektir” denildi.

‘Halkımızın verdiği mücadeleyi gururla takip edip kalbimizle destekledik’

AK Parti, CHP ve MHP temsilcileri tarafından hazırlanan ortak bildiri şöyle denildi; “Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türkler olarak, 15 Temmuz akşamı, bütün dünyaya örnek olacak bir cesaret ve kararlılıkla terörist darbe girişiminin karşısında durmuş ve bu kanlı girişimi engellemiş yüce halkımıza tekrar teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Her ne kadar on bin kilometre uzakta olsak da, yüce halkımızın verdiği bu mücadeleyi biz de buradan büyük bir gururla takip ettik ve tüm kalbimizle destekledik. Bu kanlı darbe girişiminin ABD’de anlatılması ve Türk halkının ezici çoğunluğunun darbe girişiminin baş müsebbibi olarak gördüğü Fethullah Gülen başta olmak üzere, bu insanlık suçunu işleyenlerin gerekli cezayı görmesi için de, üstümüze düşen bilgilendirme ve kamuoyunu aydınlatma görevlerini yapmaya kararlılıkla devam edeceğiz.

‘Milletine layık meclis’

“Türkiye Cumhuriyeti'ni ve kurumlarını canı pahasına koruyan aziz Türk milleti her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir. Bu uğurda canlarını veren ve kanlarını döken şehitlerimize ve gazilerimize minnettarız ve o kahramanlarımızı da asla unutmayacağız. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu aziz ve kahraman milletin temsilcisi olarak milletimizin verdiği yetkiyle görevini bombaların ve kurşunların altında sürdürmüş, bir kez daha milletine layık bir Meclis olduğunu göstermiştir. TBMM, Kurtuluş Savaşı'nı yöneten, Türkiye'nin demokrasiye geçişini gerçekleştiren, demokratik parlamenter sistemi yıllar içinde geliştirmiş, bir milleti yokluk ve yoksulluktan alıp muasır medeniyet seviyesine çıkarmanın mücadelesini vermiş gazi bir Meclis’tir.”

‘Ortak tavır demokrasimizi güçlendirecek’

“Halkımız, siyasi partilerimiz ve Meclis’imiz tek yürek, tek vücut olarak büyük bir cesaretle darbeye karşı haysiyetli bir duruş sergilemiş ve darbecilere gereken cevabı vermiştir. Bu hain darbe girişimine karşı toplumun her kesimi tarafından sergilenen sarsılmaz kararlılığın, Türkiye'deki köklü demokrasi geleneğinin bir kere daha ortaya konulması ve demokrasimizin daha da gelişmesi bakımlarından da son derece değerli olduğu tekrar ifade etmek isteriz. Bu ortak tavır ve ortak dil, milletimizi, demokrasimizi ve millî iradeyi daha da güçlendirecektir. Darbeye direnirken vefat eden şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyor, tüm milletimize geçmiş olsun diyoruz. Bu zor anında Türkiye'nin ve aziz milletimizin yanında duran, destek mesajlarını ileten tüm dost ve kardeş ülke halklarına da bu vesileyle şükranlarımızı sunuyoruz.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG