Erişilebilirlik

Pence: 'Trump Golan Tepeleri Resmen İsrail'in Diyecek'


ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Başkan Trump’ın İsrail-Suriye sınırındaki Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesi sırasında tanıyacağını doğruladı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence Amerika’daki İsrail lobisinin önemli unsurlarından biri olarak değerlendirilen Amerika İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) toplantısında konuştu.

Başkan Trump geçtiğimiz hafta Twitter üzerinden verdiği mesajda “52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi” mesajını paylaşmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz da Trump’ın bu yöndeki kararnameyi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Washington ziyareti sırasında imzalayacağını belirtmişti.

Mike Pence de AIPAC’teki konuşmasında bunu doğruladı. “Bugün 52 yıl sonra ilk defa ABD Başkanı Başbakan Netanyahu yanındayken İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini resmen tanıyacak” dedi. Pence bu adımın Amerika ve barışın çıkarına olduğunu savundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD ziyareti kapsamında Beyaz Saray’da Başkan Trump’la görüşecek. Netanyahu 4 gün olarak planlanan ABD ziyaretini Gazze’den Tel Aviv’e ateşlenen roket saldırısında en az 7 kişinin yaralandığı saldırının ardından kısa kesme kararı aldı. Trump’ın Golan kararı, İsrail-Suriye sınırında bulunan ve İsrail’in 1967’de ele geçirdiği bölgenin statüsünün taraflar arasındaki müzakerelerle belirlenmesi gerektiğini savunan uluslararası toplumun benimsediği politikadan bir kopuşa işaret ediyor.

ABD’nin Golan Tepeleri adımı İsrail’de 9 Nisan’da yapılacak seçimlerin öncesinde geliyor. Hakkında yolsuzluk soruşturması bulunan Netanyahu seçim öncesi son anketlerde rakiplerinin gerisinde.

İsrail ordusu Gazze'deki hedefleri vurdu

İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas'ın yönetiminde olan Gazze'den Tel Aviv'e fırlatılan ve 7 kişnin yaralanmasına yol açan roket saldırısı sonrası İsrail'in yanıtının sert olacağını söylemişti.

İsrail ordusu, Gazze'de Hamas'a ait hedeflerin vurulduğunu açıkladı.

Filistin güvenlik yetkililerine göre vurulan hedeflerden birisi Hamas'ın Gazze'nin kuzeyinde bulunan eğitim kampı, diğeri de Gazze'nin batısında kıyıda yer alan Hamas'a ait bir diğer noktaydı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nahshon da Twitter'dan paylaştığı mesajda "İsrail'i ve İsraillileri Hamas terör ve saldırısından koruyacağız" mesajını paylaştı.

XS
SM
MD
LG