Erişilebilirlik

AB'nin Türk Firmasına Ambargo Kararına Türkiye'den Tepki


Avrupa Birliği’nin Libya’ya uygulanan ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle Türk denizcilik şirketi Avrasya Shipping'i yaptırım listesine almasına Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonrası alınan kararın Libya’da General Halife Hafter güçlerini ödüllendirmek, uluslararası düzeyde tanınan Libya hükümetini de cezalandırmak anlamına geldiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “AB Dış İlişkiler Konseyi’nin bugünkü toplantısı sonucunda Libya bağlamında bir denizcilik şirketimizin de yaptırım listesine alınmasının bizim nazarımızda hiçbir değeri yoktur. AB’nin İrini Operasyonu korsan Hafter’i ödüllendirmekte, BM tarafından tanınan Libya hükümetini ise cezalandırmaktadır. Ülkemizin meşru hükümete yaptığı yardımlar ambargo ihlali olarak nitelenirken, BAE başta olmak üzere darbeci Hafter’e BMGK kararları hilafına karadan ve havadan silah gönderen ülke ve şirketlerin görmezden gelinmesi AB’nin taraflı tutumunun açık bir göstergesidir" denildi.

Aynı açıklamada AB çifte standart uygulamakla suçlandı: "Bu tutumuyla AB’nin, uluslararası meşruiyetten yana bir tavır takınmak yerine, saldırganı mükafatlandıran İrini Harekatı'yla ortaya koyduğu çifte standartlı tutumunu sürdürmekte ısrar ettiği görülmektedir. Doğu Akdeniz’de tansiyonun düşürülmesi için gayret gösterilen bir zamanda böyle yanlış bir karar alınması ise son derece talihsizdir. AB bölgede güvenlik ve istikrar istiyorsa bu taraflı tutumundan vazgeçmeli, Türkiye ile istişare ve işbirliği içinde hareket etmelidir.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG