Erişilebilirlik

ABD’de Faiz Artışı Beklentisi


İşsizlik oranları düşüyor ve enflasyon az bir oranda yükseliyorken birçok analist Çarşamba günkü Amerika Merkez Bankası toplantısından düşük oranda bir faiz artışı kararı çıkacağı tahmininde bulunuyor.

Amerika Merkez Bankası yöneticileri Salı günü (14 Mart) faiz oranları politikasını tartışmak üzere Washington’da biraraya geldiler. Toplantı Çarşamba günü sona eriyor.

Moody’s Yatırım Hizmetleri uzmanları, Merkez Bankası’nın faizleri çeyrek puan arttıracağını söylüyor ve benzer artışların yıl sonuna kadar süreceğini tahmin ediyorlar. Moody’s’e göre yıl sonuna kadar yapılacak bir kaç faiz artışı sonrasında dahi faiz oranları büyümeyi engellemeyecek.

Amerika Merkez Bankası duraksama döneminde işsizlikle mücadele edebilmek ve büyümeyi arttırmak için gösterge faiz oranlarını neredeyse sıfıra kadar çekmişti. Birçok ekonomiste göre işsizlik oranlarındaki düşüş ekonominin artık dışarıdan desteğe ihtiyacı kalmadığı anlamına geliyor.

Eğer yetkililer faiz oranlarını çok uzun süre çok düşük tutarlarsa, enflasyonun hızlı bir zıplama yapması riskini ortaya çıkarmış oluyorlar --ki bu durum Merkez Bankası’nın faiz oranlarını çok süratle ve fazla oranda yükseltmek zorunda kalması anlamına geliyor ve bu da ekonomiye zarar verebilir. Merkez Bankası yetkilileri ekonomik göstergeleri dengede tutmak ve enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltiyor. Merkez Bankası yıllık fiyat artışını yüzde 2 seviyesinde tutmaya çalışırken ekonomiyi de tam istihdamda tutacak şekilde yönlendirmeye çalışıyor.

Amerika’nın önde gelen büyük şirketlerinin yöneticileri önümüzdeki altı ay için daha fazla satış, yatırım ve istihdam olanakları konusunda beklentilerini yükseltirken Salı günü yayınlanan rakamlar da ekonominin güçlendiğine dair yeni kanıtlar ortaya koydu.

Şirket yöneticileri söz verildiği gibi vergilerin düşürülmesi ve işlerin büyümesine yardımcı olacak şekilde bazı yasaların yumuşatılmasını da dört gözle bekliyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG