Erişilebilirlik

Amerika'nın Müslüman Dünyasıyla İlişkileri


Başkan Barack Obama’nın yemin töreninde yaptığı konuşma ve özellikle Kahire’de müslümanlara seslenişinden beri tüm dünyada müslümanlar Amerika ile İslam dünyası arasındaki ilişkilerin düzelmesi için somut adımlar bekliyor. Uzmanlar, diplomatlar ve dini liderler bunun için bazı önerilerde bulunuyor.

11 Eylül saldırılarından bu yana, Amerika’nın müslüman dünyasıyla ilişkileri gergin. Amerikan karşıtlığında da artış gözleniyor.

Başkan Obama, konuşmasında islam dünyasıyla karşılıklı saygı ve çıkarlara dayanan yeni bir başlangıçtan sözetti:

"Halklarımız için adalet ve refahın sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla nefretten ziyade barış, çatışma yerine işbirliğini güçlendirmeye çalışacağız."

Obama, müslümanların tek bir kimliğe indirilmesine karşı savaşacağını da söyledi.

Washington’daki Wesley Teolojik Okulu Hıristiyan Etiği öğretim üyesi Shaun Casey, Başkanın Kahire’de bu süreci başlattığını söylüyor:

"Başkan konuşmasında aşırılık yanlılarının müslüman dünyasının sadece bir bölümünü temsil ettiğini söyledi. Bu ayrımın yapılması gerekiyor. Bütün müslümanların terörist olduğu görüşünü daha da güçlendirmek istemiyor. Bu konuda Amerikan kamuoyunu eğitmek için çok zaman harcıyor."

Amerika’daki yaklaşık 7 milyon müslüman için binden fazla islam kültür merkezi ve cami bulunuyor.

Emir Ramazan, Washington’daki Mısır Büyükelçiliği Maslahatgüzarı. Ramazan, müslüman dünyasıyla Amerika arasındaki gerginliğin dini değil siyasi olduğunu savunuyor.

Emir Ramazan, müslümanların Obama’dan İsrail- Filistin sorununu çözmesini beklediğini ve Başkanın, müslümanlarla müslüman olmayanlar arasındaki diyaloğu geliştirmesi gerektiğini söylüyor.

Kahire’deki konuşmadan çıkan olumlu sonuçlardan biri, Amerika’daki birçok hıristiyanın Amerikalı müslümanlarla daha fazla diyaloğa girmesi, dini ve kültürel konuları tartışması oldu.

Amerikan İslami İlişkiler Konseyi yöneticisi Nihad Awad’a göre, Obama’nın müslüman karşıtı söylem ve ayrımcılığa son vermesi gerekiyor:

"Amerikan hükümetinin ve entellektüel kesimin islam düşmanlığına karşı savaşması gerekir."

Cat Stevens olarak tanınan pop şarkıcısı Yusuf İslam gibi müslüman eylemcilerin Amerika’ya girişi yasaklanmıştı. Ancak Yusuf İslam’a yönelik yasak sonradan kalktı.

Awad, Amerika’nın vize politikalarını değiştirmesi gerektiğini, Müslüman aydınlarla iş adamlarının aşağılanacaklarından korkmadan Amerika’ya seyahat edebilmeleri gerektiğini belirtiyor.

Başkan Obama’nın tek başına hareket edemeyeceğini kaydeden Awad, Kongre’nin Amerika’nın Müslümanlarla ilişkilerinde meydana gelen zararı gidermek için Başkana yardımcı olması gerektiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG