Erişilebilirlik

Jackson'ın Cenazesi Ailesine Teslim Edildi


Uluslararası pop yıldızı Michael Jackson'ın cenazesi dün akşam ailesine teslim edildi. Jackson, Perşembe akşamı ani kalp durması sonucu hayatını kaybetmişti. Jackson ailesi cenaze töreni konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Adli tıp yetkilileri otopsinin sonuçsuz kaldığını söyledi. Sözcü Craig Harvey Michael Jackson'ın ölümünde şüphe çeken bir unsur bulunmadığını, herhangi bir travmanın söz konusu olmadığını açıkladı. Ancak Harvey, kesin ölüm sebebinin tespit edilmesi için toksikoloji ve solunum testlerinin yapılması gerektiğini söyledi.

Polis Michael Jackson'ın bilincini kaybettiğinde yanında bulunan doktorla konuşuyor. Polis, Jackson'ın doktoru Conrad Murray'nin aracına el koydu. Yetkililer arabada Jackson'ın kullandığı ilaçlara dair bilgi bulunabileceğini düşünüyor. Bazıları Jackson'ın kullandığı ilaçların ölümüne neden olmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Pop Müziğin Kralı Michael Jackson

80’li yıllarda gençlerin sevgilisi haline gelen Michael Jackson 1958 yılında dokuz kardeşten yedincisi olarak dünyaya geldi. Michael Jackson şarkı söylemeye, kardeşleriyle birlikte, “Jackson 5” grubuyla başladı ve sekiz yaşında grubun yıldızı haline geldi.

Daha sonra gruptan ayrılarak tek başına söylemeye başlayan Jackson popun yıldızı oldu ve birçok şarkısı, aylarca liste başlarında kaldı. Sanatçının 1982’de piyasaya çıkan Thriller albümü, dünyanın en çok satan albümü oldu ve rekor günümüze kadar kırılamadı. Albümün bugüne kadarki satışı, 45 milyon…

Bu albümdeki Billie Jean ve Beat It şarkılarıyla, Michael Jackson, sadece sesiyle değil, çok büyük bir sahne sanatçısı olarak gönüllere taht kurdu. Michael Jackson’un öne doğru yürürmüş gibi yaparak arkaya doğru kaydığı, Moonwalk (Ay Yürüyüşü) onun simgesi haline geldi. Michael Jackson müzik videolarının öncülüğünü yaptı.

Michael Jackson iki kez evlendi. Sanatçı ilk evliliğini, Elvis Presley’in tek çocuğu olan Lisa Marie Presley’le yaptı, fakat üç yıl sonra ayrıldı. Jackson’un ikinci eşi Debbie Rowe’dan iki çocuğu oldu. Sanatçının üçüncü çocuğu ise, bir başka kadından yapay döllenme yoluyla doğdu.

Michael Jackson aşırılıklar ve yalnızlığın hakim olduğu bir yaşam sürdü. Tüm dünyada milyonların sevgilisi haline gelen Jackson, büyük bir servet yaptı, fakat şöhretinin içinde hapsoldu. Çok küçük yaşta sahneye çıkan Michael Jackson çocukluğuyla ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

"Benim gibi beş yaşından itibaren yüz milyonlarca insanın önünde büyürseniz, otomatik olarak herkesten farklı olursunuz. Çocukluğumu hiç yaşamadım. Benimki, normal bir çocukluk olmadı, çocukluğumun tadını alamadım. Çocukluğuma çok çalışma, mücadele ve acılar hakim oldu. Daha sonraki yıllarda hem maddi hem de mesleki başarıya ulaştım. Fakat çok ağır bir bedel ödedim ve yaşamımın o dönemini yeniden yaratamam."

2005 yılında bir çocuğa sarkıntılık iddiasıyla mahkemeye verilen şarkıcı beraat etti. Mali sıkıntıya düşen Michael Jackson, bu yılın sonuna doğru Londra’da yeni bir konser dizisine başlamaya hazırlanıyordu. Londra konserinin Mart ayında satışa çıkan biletleri, birkaç dakika içinde satılıp bitmişti.


XS
SM
MD
LG